Bu yıl Windows 10 için gelecek olan 2 büyük güncellemeden ilki mayısta kullanıcılarla buluşuyor. Microsoft, güncellemeleri ay ve yıl olarak kategorize edebilmek için yaratıcı başlıklardan uzaklaştığından, daha öncesinde 20H1 olarak adlandırılan güncellemenin adı değiştirilerek Windows 10 May 2020 Update olarak duyuruldu. 3 gün önce Windows Insider programına gelen yeni preview, programın kıdemli ürün yöneticisi Brandon LeBlanc‘ın açıklamasına göre güncelleme halka sunulmadan önceki son preview oldu.

Microsoft, Mayıs 2020 güncellemesinde Mixed Reality kulaklıklarla ilgili bazı sorunlarla karşılaşıyor. Yeni güncelleme halka açılmadan önce bunu düzeltmeleri için yeterli vakitleri olmayabileceğinden bahseden LeBlanc‘ın açıklaması şu şekilde: “Windows Mixed Reality, Mayıs 2020 güncellemesinde birçok kullanıcı için düzgün çalışmayabilir. Düzenli olarak Windows Mixed Reality kullanıyorsanız, Mayıs 2020 güncellemesini şimdilik ertelemenizi öneririz. Mayıs ayı başlarında bu hatayı düzeltmiş olmayı umuyoruz.”

Windows 10 May 2020 Update ile gelecek bazı özellikleri kısa başlıklar altında şöyle sıralayabiliriz:

Daha verimli hale getirilen Cortana Windows asistanı (beta versiyonda):

Microsoft, yeni güncellemesiyle birlikte Cortana‘yı genel bir dijital asistandan Microsoft 365 uygulamalarında kullanıcılara yardım edecek kişisel bir asistana dönüştürecek. Microsoft‘un açıklamalarına göre Cortana‘nın görevi, görevlerimizi ve zamanımızı yönetmemize, ayrıca insanlarla bağlantı kurmamıza yardımcı olmak.

Search Home’da hızlı aramalar:

Aradığımız bazı şeyleri daha hızlı bulabilmek için, Hava durumu, Tarihte bugün, Yeni Filmler ve Güncel Haberler olmak üzere 4 hızlı web araması eklendi.

Xbox Game Bar güncellemeleri:

Game Bar‘a eklenen yeni özelliklerin arasında FPS sayacı ve başarım overlay’i bulunuyor.

Yeni DirectX 12 özelliklerini önizleme:

Yeni güncelleme ile birlikte DirectX 12’nin DirectX Raytracing tier 1.1, Mesh Shader, ve örnekleyici geri bildirim gibi özelliklerini önizleyebilecekler. Bu özellikler ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, DirectX Ekibinin bu özelliklerin her birinin ne olduğunu ve Windows 10’daki oyun deneyimini nasıl geliştireceklerini açıkladığı bloga buradan ulaşabilirsiniz.

 Geliştirilmiş Bluetooth eşleşme deneyimi:

Artık eşleşme tamamen bildirimler üzerinden yapılacak. Eşleşmeyi tamamlamak için Ayarlar kısmına gitmenize gerek yok. Swift Pair özelliğini kullanırken kullanıcıya daha fazla kontrol verebilmek için gelen ilk bildirime reddet düğmesi eklendi. Bildirimleri daha yararlı hale getirmek için eşleştirilen cihazın adını ve kategorisini mümkün olduğunca görebileceğiz.

2-in-1 bilgisayarlar için yeni bir tablet deneyimi:

Görev Çubuğu simgeleri arasındaki boşluk artırıldı. Görev çubuğundaki Search Box bir simgeye daraltıldı. Metin alanlarına dokunulduğunda, dokunmatik klavye otomatik olarak aktif olacak.

GPU Sıcaklığını ve disk türlerini artık Görev Yöneticisi üzerinden görebileceğiz:

Uzun süredir talep edilen bu özellik, yeni güncelleme ile birlikte kullanıcılarla buluşuyor. Bilgisayarınızda bulunan dahili ve harici GPU‘ların sıcaklığını görev yöneticisi üzerinden görebileceksiniz. Ayrıca bilgisayarın içinde bulunan disklerin türünü artık sadece “Disk 1” gibi etiketler yerine SSD veya HDD olarak görebileceğiz.

Bunlar gibi bir çok özellikle gelecek olan yeni güncelleme ayrıca diğer şeylerin yanı sıra çoklu monitör setup’larında oyun performansını ve video oynatmayı iyileştirmek için bazı ince ayarlar da bulunduruyor.