PlayStation 5 için hazırlanan yeni kontrolcü DualSense geliştirilmiş dokunuş geri bildirimi (Haptic Feedback), kontrolcüye entegre edilmiş herhangi bir kulaklık gerektirmeden arkadaşlarınızla konuşmanızı sağlayan bir mikrofon, USB-C portlu şarj kablosu ve Share butonunun yerini alan Create butonu gibi yeni özellikler ile geliyor.

DualSense ve DualShock arasındaki en göze batan iki değişiklik, İki renkli tasarımı ve touch pad’in üstü yerine iki tarafına yerleştirilmiş ışık barları. Ayrıyeten yeni PS kontrolcüsü DualSense, eskisine göre daha kalın bir tasarımla geliyor. Sony, bu yeni kontrolcü tasarımını “Daha büyük görünüş ve his” olarak tanımlıyor.
DualSense‘in yeni özellikleri arasında L2 ve R2 düğmelerine eklenen Adaptive Trigger‘lar da var. Bu yeni özellik Haptic Feedback ile birlikte çalışarak verilen geri bildirim hissiyatını arttıracak. Sony‘den gelen açıklamaya göre Adaptive Trigger‘lar sayesinde eylemlerimizin gerginliğini tıpkı bir ok atmak için yay çekermiş gibi gerçekten hissedebilecekmişiz.

Yeni özellikler arasında olan ve Share tuşu yerine eklenen Create tuşunun ne gibi farklılıkları olduğu hakkında Sony daha fazla ayrıntı paylaşmayı reddediyor ve yeni detayların lansmana daha yakın tarihlerde açıklanacağını söylüyor. Yeni tuş hakkında yaptıkları açıklama ise “Oyuncuların dünyayla paylaşmak için epik oynanış içerikleri yaratmaları veya sadece kendi kendilerine eğlenmeleri için bir kez daha yeni yollara öncülük ediyoruz.” oldu.

Sony Interactive Entertainment‘ın başkanı ve CEO’su olan Jim Ryan, DualSense hakkında yaptığı açıklamada yeni kontrolcünün birçok yenilikçi özellikle geleceğini ve bu şekilde PlayStation‘da oyun oynamanın sınırlarını zorlayacaklarını söylüyor. Lansmana kadar olan yolculukta onlarla birlikte heyecanlarını paylaşan PlayStation Community‘sine teşekkür eden Jim Ryan, PS5‘in tasarımı gibi bilgileri önümüzdeki aylarda açıklayacaklarını söyledi.