Riot Games, yeni FPS-shooter oyunları Valorant‘ta güvenliği epey ciddiye alıyor. Hile kullanımının önüne geçebilmek için bir ödül programı oluşturan Riot Games, hile önleme teknolojileri olan Vanguard‘da açık bulabilen oyuncularına $100,000 dolara kadar ödül vereceğini açıkladı.

Riot Games‘in 6 yılı aşkın süredir kullandığı, oyuncuları oyundaki güvenlik açıklarını ve hataları bulup onları bildirmeye teşvik eden HackerOne Bug Bounty Program, açıkları bulup geliştirici ekibe ileten oyunculara daha da fazla para ödemeye başlayacak.

Vanguard sisteminde açık bulduklarına inanan ve buldukları açıkları geliştirici ekibe ileten oyuncular, onaylanmış bir açık için en az $250 dolarla ödüllendirilecek. Riot Games ayrıca Vanguard‘daki açıkları gösteren ve ayrıntılarıyla açıklayan “Yüksek Kalite Raporlar” için $100,000 dolara kadar bir ödül vereceğini duyurdu.

Parayı alabilmek için, bulduğunuz güvenlik açığının veya sorunun işe yarar bir kanıtını sunmalı ve onu detaylıca anlatan bir rapor hazırlamalısınız. Ayrıca bulduğunuz açığın Vanguard‘ın son sürümünde olması gerekmekte.

Riot’un ödül programı açığın büyüklüğüne ve oyuna etkisine göre kademelerden oluşuyor. Tüm kademeleri görmek için HackerOne resmi sitesine göz atabilirsiniz. Riot Games, HackerOne sistemi ile 2014’ten beri 2 milyon doları aşkın ödül dağıttığını söylüyor.

Bazı oyuncular, Vanguard yazılımının sürücü bileşeninin User Mode yerine doğrudan CPU, RAM gibi donanımlara erişebilen Kernel Mode‘unu kullanmasını eleştirdi. Riot bütün bu endişeleri kabul etti ancak yazılımın fazla derine dalamayacağını, çünkü böyle bir şey olursa Vanguard‘ın tehlikeye girebileceğini söyledi.  Ayrıca, eğer User Mode‘da çalışsaydı Kernel Mode‘unu kullanan hilelere karşı işlevsiz olabileceğini belirtti.

Geliştirici ekip, yaptığı açıklamada “Oyuncular bize soru sorma ve meydan okuma hakkına sahipler, ancak açık konuşalım, oyuncu güvenini ve gizliliğini derinden önemsemesek ve Riot‘un aynı şekilde hissettiğine inanmasak burada çalışmazdık.” dedi. “Biz de sizin gibi oyuncularız ve bilgisayarımıza azami güven duymadığımız programları kurmazdık.”

“Vanguard hilecilerle yaptığımız savaşta sürekli adapte olmamızı sağlarken rekabetçi bütünlük vizyonunu elde etmemize yardımcı olacak bir çözümdür.” şeklinde açıklama yapan Riot Games, sistemin hiçbir şekilde kişisel bilgi toplamadığını ve sistemde tutmadığını da ekledi.