League of Legends 2020 Dünya Şampiyonasında bir takım değişikliklere gidildi. Bu yıl COVID-19 nedeniyle birçok turnuva ve etkinlik ya iptal edildi ya da ertelendi. Şuan bulunan durumda erteleme kısmının oldukça zor olduğunu MSI 2020‘nin iptal edilmesiyle bir kez daha görmüş olduk.

Ulusal seyahat ve ulaşım konusunda her gün çıkan kararlar nedeniyle MSI 2020‘nin tamamen iptal edildiğini duyurmuşlardı. Fakat MSI 2020 turnuvasından gelecek takımlar seçilemediği, turnuvayı hangi bölgenin nasıl bir sıralamada tamamlayacağını göremedikleri için, birkaç farklı yol izlemeye karar verdiler. Böylelikle Worlds 2020 için bölgesel takım dağılımları şu şekilde olacak:

  • LPL (Çin), LEC (Avrupa): Dörder takım
  • LCK (Kore), LCS (Kuzey Amerika): Üçer takım
  • PCS (Güneydoğu Asya), VCS (Vietnam): İkişer takım
  • CBLOL (Brezilya), ŞL (Türkiye), LJL (Japonya), LLA (Latin Amerika), OPL (Okyanusya), LCL (Bağımsız Devletler Topluluğu): Birer takım

Riot Games Küresel Espor Yöneticisi John Needham tarafından yayınlanan makale ise şu şekilde:


2020 Dünya Şampiyonası öncesinde, her bölgesel ligden kaç takımın turnuvaya katılma hakkı kazanacağına dair bazı değişiklikler yapacağız. Geçmişte League of Legends Sezon Ortası Turnuvası, Dünya Şampiyonası yerleştirmelerini çeşitli yollardan etkiliyordu. Bunlardan bazıları da hangi bölgelerin en iyi takımlarının 1. Havuz’a yerleştirileceğinin ve hangi tek katılıma sahip bölgenin ilave bir etkinlik katılımı kazanacağının belirlenmesiydi. MSI’ın iptal olmasını ve LMS ile LST’nin bu yılki birleşimini hesaba katarak Dünya Şampiyonası’na her bölgeden kaç takım katılacağıyla ilgili bazı hamlelerimiz olacak.

Son iki yılda gerçekleşen uluslararası turnuvalardaki performanslarına bağlı olarak birinci ve ikinci sırada oldukları için, hem LPL (Çin) hem de LEC (Avrupa) liglerinden dörder takım Dünya Şampiyonası’na katılacak.

Ayrıca Dünya Şampiyonası’na tek bir katılım hakkı olan ligler arasında uluslararası turnuvalarda en iyi performansa sahip olduğu için, VCS’e (Vietnam) ikinci bir hak vereceğiz. VCS önceki Sezon Ortası Turnuvalarında gösterdiği performanstan ötürü son iki yıldır bu ek katılım hakkını kazanıyor.