League of Legends için düzenlenen sezon ortasının en büyük turnuvalarından olan MSI 2020, resmi olarak iptal edildiği açıklandı. İlk başlarda iptal etmek yerine Mayıs ayından Temmuz ayına erteleme kararı alınması oldukça konuşuluyordu. Fakat dün yapılan açıklamalar ile birlikte kesin olarak iptal edildiği duyuruldu. Açıklamayı Riot Games Küresel Espor Yöneticisi John Needham yaptı.

İptal nedeni hepimizin bildiği COVID-19. İlk başta alınan Temmuz ayına erteleme kararı, şuan virüsün dünya çapında yayılım hızı ve etkilerini göz önüne aldıklarında, oldukça zor görünüyordu. Bir de bunun üstüne alınan ulusal seyahat ve ulaşım kararları ile birlikte, iptal etmek en doğru karar diyebiliriz. Yayınlanan makale ise:


Küresel League of Legends Espor Ekibi bu değişikliklere ayak uydurmak, başarılı bir şekilde çevrimiçi rekabetçe geçen bölgesel ligleri desteklemek ve bir sonraki büyük uluslararası etkinliğimiz olan Sezon Ortası Turnuvası’nı korumak için son birkaç aydır canla başla çalışıyor. Bu sıkı çalışmanın bir sonucu da krizin hafifleyeceği, seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağı ve muhteşem bir etkinlik sunabileceğimiz umuduyla MSI’ı mayıstan temmuza ertelemekti.

Ancak şirket dışı risk danışmanlarının modellemelerine bakarsak, COVID-19’un dünya çapındaki yayılması/etkisi veya krize karşı önlem olarak getirilen seyahat kısıtlamaları ve toplanma yasaklamaları MSI’ın mevcut tarihine (3-19 Temmuz) kadar varlığını sürdürecek gibi görünüyor. Bu modeli ve sağlık otoritelerinin, yerel hükümetlerin, bölgesel lig ve takımların, seyahat uzmanlarının ve diğer paydaş görüşlerini de göz önünde bulundurarak 2020 yılında MSI’ı iptal etme kararı verdik. Böyle bir kararın oyuncular, takımlar, ekipler, partnerler, medya ve taraftarların sağlığı için gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.