Son yılların en hızlı değeri artan ve genişleyen sektörü olan eSpor, PC ve konsollardan sonra mobil platformlara da taşınıyor. Finlandiya merkezli oyun stüdyosu Critical Force, FPS oyunu Critical Ops ile mobil eSporlar pazarında devrim yaratmaya hazırlanıyor. Critical Force, Yılın En İyi Fin Oyun Geliştiricisi olarak ödüllendirildi ve Güney Kore’den NHN Entertainment, firmaya dört milyon euro kaynak ayırdı.

Firmanın kurucusu olan Veli-Pekka Piirainen’a göre mobil eSporlar, eSpor pazarında 2017 yılında bir milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. Piirainen; “Mobil cihazlar, çok sayıda oyuncu ulaşmak ve turnuva düzenlemek için çok daha geniş kitleleri bir araya getirecek büyük bir küresel dağıtıma sahipler. Tüm eSpor piyasasına Critical Ops ile birlikte büyük bir etki yaratma şansına sahip olduğumuza kuvvetle inanıyorum. dedi.

Mobil cihazlar, eSporlar için bir sonraki evrimsel adım olarak görülüyor. Android ve iOS dokunmatik cihazlar, Gaming PC’lere kıyasla genel pazarda yer edinme açısından önemli bir yere sahiptir. Çünkü mobil cihazlar, bilgisayarlar gibi güçlü donanım ve aksesuarlara ihtiyaç duymuyor. Oyuncunun profesyonelce mobil esporlarda mücadele etmesi ve büyük para ödülleri kazanabilmesi için ihtiyacı olan şeyler internet bağlantısı ve akıllı mobil cihaz.

Ayrıca mobil cihazlar, rekabetçi arenada yer almak isteyen oyunculara oldukça hızlı oturum açabilmenize de olanak sağlıyor. İstediğiniz her yerde, cebinizde yer alan cihazla oyunlarda rahatlıkla yer alabiliyorsunuz.

Fin firma, eSporun en büyük bileşenlerinden biri olan turnuvalarla ilgili olarak çalışmalarını da sürdürmekte. Önümüzdeki aylar için bir kaç turnuva büyük bir kitleye ve dünyanın en iyi takımlarını konuk etmek için hazırlanmış durumda.

Şu anda bile Kuzey Amerika’dan ve Avrupa’dan profesyonel oyuncular geçtiğimiz Pazar başlayan ESL Mobcrush Cup’ta, para ödülleri kazanmak için Critical Ops’ta mücadele ediyor. Turnuvalar hakkında daha fazla detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Ücretsiz olarak oynanabilir olan Critical Ops, iOS ve Android platformlarında piyasaya sunuldu ve şimdiden on milyonun üzerinde indirilmeye sahip. Critical Ops, dünyayı kasıp kavuran FPS oyunu Counter Strike:GO’dan esinlenerek geliştirilmiş bir oyun. Tanıtım videosu sizlerle.