Saat kavramının yok olduğu ve kendinizi sürükleyici bir romanın içindeymişçesine kaybedeceğiniz oyunları sıralasak bana göre Football Manager serileri bunun en başına yazacağımız seriler olur. Çünkü o kadar değişkenle ilgileniyor ve bu değişkenlerle yaptığımız hamleler sonrasında olacakları o kadar çok merak ediyoruz ki, dur şunu da yapayım, dur şunu da transfer edeyim, dur şu maçı da oynayayım derken, bilinmezliğin verdiği çekiciliğe sürüklenip gidiyoruz.

İşte bir kez daha bu diyarlara sürükleneceğimiz Foootball Manager’ın 2017 versiyonu geçtiğimiz hafta çıkışını gerçekleştirdi. Çıkışıyla birlikte bir haftalık yolculuğumu, oyundaki deneyimlerimi ve izlenimlerimi sizinle paylaşacağım.

Oyuna girince dikkatinizi çekecek olan ilk şey, kesinlikle kendi karakterimizi oluşturabilmek olacak. Önceki oyunlarda profil oluştururken, bilgilerinizi yazar ve bir profil fotoğrafı eklerdik. Ancak bu sene Sports Interactive güzel bir değişikliğe giderek aynı FIFA ve PES serilerinde olduğu gibi kendi karakterimizi oluşturmamıza olanak sağlıyor. Hatta kullanacağımız cepheden çekilmiş fotoğrafla birlikte yüzünüzü oyuna aktarabilme imkanına da sahipsiniz.

Meğersem ben Jürgen Klopp'muşum. Dünyanın en iyi teknik direktörü ben değilim ama benden daha iyi bir teknik direktör de yok.

“Dünyanın en iyi teknik direktörü ben değilim ama benden daha iyi bir teknik direktör de yok.” J. Mourinho.

Kendi karakterimi oluşturduktan sonra farkettim ki meğersem ben Jürgen Klopp’muşum. Sizce de benzemiyor muyum? Karakterinizi oluşturduktan sonra, favori kulüp, futbol anlayışınız, sahip olduğunuz özellikleri ayarlayabiliyorsunuz. Lisansınızı, futbolculuk geçmişinizi ister kendiniz belirleyebilir, isterseniz de seçtiğiniz kulübe göre otomatik olarak oyun tarafından seçilebilir.

Şimdi her şey hazır. Oyuna başlayabilirsiniz. Ben tuttuğum takım olan Fenerbahçe ile yola başladım. Tabi hemen transfer işlerine giriştim her Türk gibi. Bu sene oyuna Finansal Fairplay sistemi getirilmiş. Yani artık en zengin kulüpleri alayım, istediğim gibi, gönlümce parasını transfere harcayayım durumu yok.

Finansal FairPlay kuralları çerçevesinde harcama yapmak durumundasınız. Her sezon elde ettiğiniz kazanca göre kasada açık bırakabilme şansına sahipsiniz. Ama Fenerbahçe gibi Avrupa’dan yaptırım almış kulüplerde gerçek hayatta ne ceza varsa aynısı oyunda da geçerli. Yani Fenerbahçe’nin bütçesi oyunda €0.00. Ancak oyuncu satıp, elde edilecek kar ile transfer yapabilirsiniz ya da oyuncu kiralama yoluna gideceksiniz.

Finansal FairPlay’ı tutturamamanız durumunda, kadro kısıtlamasından, transfer kısıtlamasına, bütçe kısıtlamasından  son olarak da men cezasına kadar yaptırımlarla karşılaşabilmeniz mümkün. Bu yüzden bu durumu çok göz ardı etmemekte fayda var.

Oyuncu kiralama sistemi de eskisi gibi kolay değil. Kiralayabileceğiniz oyuncular genellikle kulüp tarafından gönderilmek istenen oyuncular, gereksiz görülen oyuncular ya da gelişimi için düzenli forma giymesi gereken oyuncular olacak. Her oyuncuya kiralama teklifi yapamıyorsunuz. Kulüp, oyuncuyu as kadroda kullanmak istiyorsa teklif yapmanıza izin bile vermiyor, dinlemiyorlar bile.

Transfer konusunda da değişiklikler var. Geçtiğimiz oyunlarda olduğu gibi, bu seneki oyunda da transfer için istenen paralar mantık dışı. Hele çok formda bir oyuncuya teklif yaparsanız, astronomik rakamlar istenmekte. Ancak artık bu sadece size karşı değil. Oyundaki diğer takımlara karşı da böyle. İlk sezonum sonunda PSG’den Marco Verratti, Manchester United’a €117M fiyata satıldı.

Değişikliklere gelecek olursak, bir futbolcu ile birden fazla kulüp ilgileniyorsa futbolcunun temsilcisi kurnazlığını kullanıyor ve sözleşmeden önce sizinle görüşme yaparak oyuncusuna ne gibi vaadler sunacağını soruyor. Bunlar da, kaptan yapma, duran top kullandırma, dil kursuna gönderme, istediğin mevkide oynatma, maaşına düzenli olarak zam yapma gibi gibi durumlar içeriyor. Temsilci zaten size hangi takımlarla yarışacağınızı da söylüyor. Takımlara göre kendinizi güçlü görüyorsanız düşük vaadler, ya da zayıf görüyorsanız yüksek vaadler ile oyucuyu takımınıza kazandırabilir ve sözleşme konuşmalarına başlayabilirsiniz. Ancak vaadlerinizi sözleşme görüşmelerinde ya da ilerleyen oyunda yerine getirmezseniz oyuncudan alacağınız verim de azalacaktır.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”82″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Sözleşme konusunda geçmiş oyunlarla yine aynı durumlar geçerli. Buna ek olarak sadakat bonusu bulunmakta. Sadakat bonusu, oyuncunun sözleşmenin sonuna kadar kulüpte kalmayı tercih etmesi durumunda oyuncunun alacağı ücret. Eğer oyuncu kendi isteğiyle gitmek isterse bunu ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Ancak başka bir kulüpten teklif gelir ya da siz göndermek isterseniz, oyuncuyu satsanız da bunu ödemeye devam edersiniz. Sözleşme yaparken bunu göz ardı etmemenizde fayda var.

Tüm bu transfer çalışmaları sırasında kadronuzu kurarken, bol alternatifli bir kadro kurmanızda fayda var. Çünkü oyundaki sakatlık oranları biraz yüksek seviyede. Özellikle kritik maçlar öncesinde zor durumda kalabiliyorsunuz. Bir de Afrika Kupası olacağı için devre arasında buna göre de transfer yapmakta fayda var.

Yoksa sizde benim gibi hataya düşüp, bütçe çıkarayım derken, iki stoperinizin aynı anda sakatlanması sonucu Ozan Tufan ve Mehmet Topal’ı stopere çekmek durumunda kalabilirsiniz. O yüzden rotasyonunuzu da sağlam tutmanız gerekmekte. Antrenman yoğunluğunu, antrenman odağını yine geçtiğimiz yıllardaki gibi ayarlayabiliyoruz. Seçeceğiniz personellerle birlikte kaliteli bir gelişim yaşabilirsiniz.

Taktiklerde de tutarlılık söz konusu. Birden fazla taktiği sahip olmanız iyi olur. Hem oyuncularınız profesyonel bir şekilde uyum sağlar, hem de elinizde B planınız, C planınız olur. Eğer yalnızca bir taktik ile oyunu sürdürürseniz, rakiplerinizin buna önlem alması kolaylaşacak ve yaptığınız değişikliklerin, ilerleyen oyunda etkisi çok az olacaktır.

Duran topları ayarlarken farklı organizasyonlar ayarlıyabiliyorsunuz. Bunları maç maç değiştirebiliyorsunuz. Duran top organizasyonlarında hem savunma da hem de hücumda sağlayacağınız çeşitlilik de elinizi kuvvetlendirecek.

Bunların yanı sıra ister maç öncesinde ister maç sırasında oyuncularınıza talimatlar verebilirsiniz. Bu talimatlarla oyuncularınızın nasıl oynayacaklarını, oyunu nasıl planlanacağını seçiyorsunuz.

Ayrıca oyuncuların mevkilerinin yanı sıra mevkilerinde sahip olacakları roller de önemli. Yani oyuncunun sadece doğru mevkisinde oynatmak yeterli değil. Buna ek olarak rolünü de doğru vermeniz gerekmekte. Yoksa oyuncudan tam verim alamıyorsunuz.

Oyuncularla aranızı sıkı tutup, mesafenizi de korumayı başarırsanız, size olan saygıları ve sevgileri de artacaktır. Bu da takım olma yolunda ekibinize güç katacaktır. Her kötü durumda oyuncularınızı fırçalamayacağınız gibi, her güzel performans sonrası da övmemeniz gerekiyor.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”83″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Bu sezon oyunda Sosyal Ağlar bölümü var. Bu bölümde yaptığınız her hareket taraftarlar tarafından değerlendiriliyor. Atılan bir paylaşımla yaptığınız hareketlerin ne yönde tepki ile karşılandığını buradan takip edebilirsiniz. Maç görüşleri, oyuncu tercihleri, transfer çalışmaları gibi durumlar sonrasında genellikle buradan taraftarlar görüşlerini bildiriyor. Bu da ilerlemeniz açısından size ipuçları verebilir. Ancak yapılan yorumlar üç ana başlıkta toplanıyor, onaylayanlar, karşı olanlar, arada kalanlar. Biraz daha çeşitlilik olsa iyi olurdu.

Basını kullanma şekliniz de önemli. Yapacağınız yorumlara göre arkadaş, dost, düşman belli oluyor. Bunlar oyuncularınızı, başkanınızın düşüncelerini, rakip takımın düşüncelerini etkileyeilir. Menajer ayarlarında toplantılara Asistan Menajeri’nizin katılmasını sağlayabilirsiniz.

Sezon oldukça uzun bir süreçtir. Bu süreçte her skora hazırlıklı olmanızda fayda var. Gidip en iyi takımı da alsanız, her maçtan galip ayrılmayı beklemeyin. Sürpriz yenilgiler olacaktır. Bunlar sonrasında hemen motivasyonunuzu kaybetmeyin. Takımı sizin yönlendirmeleriniz sonucu ortaya çıkardığı oyunu geliştirdikçe galibiyet yüzdeniz de artacaktır.

Gelelim oyunun maç motoruna. Bu sene 3D motoru grafik olarak geliştirilmiş, daha canlı gözükse de problemleri hala mevcut. Karşılaşma gollerinin tekrarında 3D olarak izlediğiniz ilk attığınız gol sonrasında oyuncular put gibi dikilip hiç bir şekilde hareket etmiyor ve sanki langırt oynuyormuş gibi golün tekrarını size izletiliyor. Ancak ilk golden sonraki kayıtlarda oyuncular normal hareket etmesi gerektiği gibi hareket ediyor.

Bunun dışında maç motorunda da bazı hatalar mevcut. Özellikle top fiziğinde hatalar çok fazla. Dışarı çıkacakmış gibi giden top bir anda çizgi üzerinde durabiliyor. Oyuncularınızın yaptığı ortalar bir anda kaleye yönelebiliyor. Kalecilerin her ortayı tutamayıp kornere çelmesi ya da kendi kalesine yumruklamasına da mümkün.

Bunun dışında geçen sene olduğu gibi bu sene de çok sayıda penaltı kaçırılıyor. Artık buna bir ayar çekmeleri gerekmekte. Penaltı olunca bir rahatlamadan çok gerginleşiyorum ben. Atak organizasyonlarında da can sıkıcı pozisyonlar da yok değil. Bir oyuncu güzel hareketlerle getirdiği topu çok saçma bir vuruşla sonlandırması gerçekten can sıkıcı. Tamam topu oraya getirene kadar harcadığı efor sonrası çok klas bir şut atmasını beklemiyorum ama hiç bir zaman o şut gol olmuyor ve hep dışarı, dağa taşa gidiyor. Bu da geçen seneden gelen can sıkıcı durumlardan bir tanesi.

Uzaktan gollerin oranı bu sene fazla. Oyuncu önü açık ve temiz bir şut açısı bulursa gol atabiliyor. Duran toplardan gol oranı da iyi sayılır. Ancak serbest vuruş kullanma özelliği yüksek olan oyuncularda. Bu yılın en çok gerçekleşen golleri ise kanatların ya da beklerin çizgiye inmeden kestiği paralel ortaya forvetlerin minik dokunuşlarıyla ters köşeye topu bırakmaları. Bu durumların gol olma olasılığı bir hayli yüksek.

Normal menajerlik modunun yanı sıra Fantasy Online Manager modu da size arkadaşlarınızla oynayabilme imkanı sağlıyor. Belirlenecek olan bütçelerle birlikte, oyuncu seçim ekranına geçiyorsunuz ve pazarda yer alan oyuncuları Draft sırasına göre seçerek bütçenizin el verdiği ölçüde kadrolarınızı oluşturabiliyorsunuzz. Sonra da kurduğunuz kadroları, birbirleriyle yarıştıruyorsunuz. Bu mod birlikte oynamayı seven arkadaşlar için biçilmiş kaftan. Bu mod sayesinde kendi Fantasy kulübünüzü oluşturabilir, stadınıza, formalarınıza, takımın adına kendiniz karar verebilirsiniz.

Bu seneki veritabanı büyüklüğü işlemcinizi ve RAM’inizi yorabilecek kadar geniş. O yüzden mümkün olduğunda gerekli olan ligleri veritabanına eklemekte sağlıklı oyun deneyimi için fayda var. Bu sene daha da geniş içerikler ve daha fazla yenilik eklenmiş olması güzel. Ancak maç motorundaki can sıkıcı unsurlar hala devam etmekte.

Bu durum oyundan alacağınız keyifi çok etkilemese de insan yıllarca bu alanda tekel olan Sports Interactive’in artık buna bir çözüm bulmasını bekliyor. Football Manager 2017, her sene olduğu gibi bu sene de oyuncuları ekran başına saatler boyunca kitleyecek bir yapım olmuş. İşte ilk sezonumdan bazı kesitler sizlerle. Okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi oyunlar dilerim.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”81″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]