Peki ya diğerleri?…

Bu yeni dönemde Resident Evil, Silent Hill, Alone in The Dark gibi klasikleşmiş hayatta kalma-korku oyunlarının kötüye gidişi bizi üzerken, F.E.A.R. , Alan Wake gibi oyunların dışında az sayıda da olsa yeni korku oyunu serilerine merhaba diyorduk. Electronic Arts’ın Dead Space’i (2008), Valve’nin Left 4 Dead’i (2008), Metro 2033 (2010), The Last of Us (2013) bunların en ünlü olanlarıydı.

Dead Space(2008) ile Electronic Arts; bizi şaşırtarak bir korku oyunundan istenilen korkuyu ve gerilimi verebilmeyi başarmış ve oyun dünyası tarafından takdir edilmişti. Isaac Clarke adlı bir sistem mühendisini kontol ettiğimiz oyunda Ishimura adlı uzay gemisinde Necromorphs adı verilen yaratıklarla karşı yaşam savaşı vermek zorundaydık. Başarılı ve ürkütücü yaratık çizimleri, korkutucu atmosferiyle eski korku oyunlarının tadına yaklaşabilen Dead Space’ in başarısı devam oyunlarını beraberinde getirdi.

dead_space-cover

Dead Space 2 ile değişimin ik sinyallerini veren yapım yine de korkutmayı başarmış ama maalesef Dead Space 3 ile aksiyon dozunu artırarak rakiplerinin izinden gitmeyi tercih etmişti. Yeni dönemin geleneklerine uyan Dead Space 3 oyuncular tarafından eleştirilerek ilk 2 oyundan uzaklaşan yapısıyla başarılı olamadı. O da rakipleri gibi hız ve aksiyona önem vermiş, bize tekrar bu çağın hız ve tek düze macera olduğunu hatırlatmıştı!

Başarısıyla korku severleri memnun eden Dead Space’in oynanış videosunu aşağıda izleyebilirsiniz

Valve’nin 2008 yılında çıkan Left 4 Dead isimli FPS türündeki korku- macera oyunu ise online yapıya önem veriyor ve saf bir korku oyunundan çok aksiyona dayalı zombi temalı bir oyun olarak karşımıza çıkıyordu. Sevilmedi mi? Evet sevildi, özellikle tek kişilik modundan çok online oynanışıyla. Yeşil grip denilen bir salgının zombiye çevirdiği insanlardan kaçarak hayatta kalmaya çalıştığımız oyun 4 karakterden birini seçmemize izin veriyordu.

Left 4 Dead - Cover

Kendine özgü saldırı teknikleri bulunan farklı zombi türlerini barındıran Left 4 Dead bu açıdan rakiplerinden ayrılıyor ve gerilimi arttırmayı başarıyordu. Oyunun başarısı 2009 yılında Left 4 Dead 2’nin çıkmasına neden oldu. İlk oyundan büyük farklılıklar içermeyen oyun yine sevildi ve korku oyunları tarihinde kendine özel bir yer edindi.

Takım bazlı bir korku oyunu olan Left 4 Dead’in videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz

2010 yılında Rus yazar Dmitry Glukhovsky’nin aynı isimli romanından uyarlanan FPS türündeki hayatta kalma-korku oyunu Metro 2033 ile tanıştık. Post-apokaliptik öğeler içeren oyun nükleer felaket sonrası Moskova’daki metro sisteminde yaşamak zorunda olan insanları görmemizi sağladı.

metro_2033___pc_dvd_cover_eng_by_rapt0r86-d3jan5a

20 yaşındaki Artyom isimli karakteri kontrol ettiğimiz oyun özellikle senaryosu ve korkutucu atmosferiyle büyük ilgi gördü. “Karanlık Olanlar” olarak hitap edilen yaratıklar tarafından tehdit edilen insanların yaşam mücadelesi beğenilmiş ve devam oyunu Metro: Last Light 2013 yılında piyasaya sunulmuştu. 2 oyunuyla da sevilen ve korku hayranlarını kendine çeken seri bu dönemin akılda kalan korkularından biri oldu.

Metro tünellerinde yaşamak zorunda olan insanların hikayesi Metro 2033’ün ilgi çekici dünyası aşağıdaki videoda sizi bekliyor…

Sony’nin en güvendiği yapımcılardan biri olan Naugthy Dog ise 2013 yılında PS3’e özel olarak geliştirildikleri farklı bir macera hayatta kalma-korku oyunu ile karşımıza çıktı: The Last of Us! Gerçek hayatta karıncalarda görülen bir mantar hastalığı’nın(Cordyceps Unilateralis) biz insanlara bulaşırsa neler olabileceği üzerine kurgulanan oyun bu dönemin kesinlikle en beğenilen yapımlarından biriydi. Bu dönemin sonlarında; Harika bir post-apokaliptik dünya yaratan Naughty Dog büyük bir başarıya imza atmış oldu.

Last-of-Us-Cover

Salgın sonrası parazit bir mantarın ele geçirdiği, zombiye benzeyen ama zombi olmayan insanlar oldukça ürkütücü gözüküyorlardı! İzciler, koşucular, takırdayanlar gibi türlerde karşımıza çıkan yaratıklar gerilimi had safhaya taşıdı. Bu düşmanlara karşı farklı stratejiler geliştirmemizin gerektiği The Last of Us 2013 yılında bir çok ödüle layık görüldü. Hikayesinin ve karakterlerinin zenginliği ile de beğenilen yapım Joel ve Ellie gibi unutulmayacak 2 oyun karakterini de oyun dünyasına armağan etmiş oldu. Yoğun gerilimli atmosferi ve harika görselliği ile korku severleri büyüleyen The Last of Us ile özlenen korku bulunmuş ve oyuncular bu yeni korkuya dört elle sarılmıştı! Bulmaca öğesi eksik olsa da The Last of Us bu açığını kapatmayı iyi bilen bir korku- macera oyunuydu.

Bu dönemin sayılı nimetlerinden olan The Last of Us’ın post-apokaliptik dünyasını aşağıda izleyebilirsiniz

Son bir söz…

Korku’nun eski zamanlarını da sık sık andığımız bu dönemde; değişen çağın değişmek zorunda kalan hayatta kalma-korku oyunları inceleyerek size değişimin nedenlerini anlatmaya çalıştık. Yazı dizimizin bir sonraki ve son bölümünde değişen korkulara bir başkaldırı olan “Bağımsız Korku Oyunları” nı inceleyecek ve geçmişin ışığında geleceğe yönelik korku oyunlarına bakacağız. Yeni teknolojilerle geleceğin korkusu’nun ne gibi özelliklerle biz oyuncuları etkilemeye çalışacağını tahmin edeceğiz.

Son bölümde ayrıca tüm korku ustaları ve oyuncuları için bir de sürprizimiz olacak! Geleceğin korkusunda görüşmek üzere…

Hayatlarımızın daha kolay, korku oyunlarımızın daha zor olması dileğiyle…

Sayfalar: 1 2 3 4

4 Comments

 • HarunBasol dedi ki:

  Last of Us’ın bu listede ne işi var Allah aşkına. Oyunda zombiler var ama gram korkutmuyorki. Sadece saçma yapay zekalarıyla güldürüyorlar. Zaten muhimmat sıkıntısıda yok. Listenin amacına uymuyor. Korkunun”K” sı yok. Bence hayatta kalma oyunları listesi olsa oraya bile sokmam..

  • multiplayertv dedi ki:

   Easy yerine Hard oyna bence 🙂

  • oğuzÖ dedi ki:

   ya oyun oynamayı bilmiyorsun yada kolay seçeneğinde cod oynar gibi oynadın, zorluğu arttırarak bir daha dene derim ozaman gerilim ne anlama geliyor anlarsın

 • MesutÇivi dedi ki:

  Tam olarak eski Gameshow’lardan ve spotçu Ahmet abinin dükkanındaki oyunlardan harmanlanarak yazılmış bir yazı. Fatal Frame’siz, Penumbra’sız, WOD içermeyen korku oyunları tarihi, çok süper olmuş gerçekten. Birde Last of Us’ı korku oyunu niyetine oynayanlar COD Zombie Modunu da korku oyunu diye oynuyordur.