Yeni bir korku: F.E.A.R.

2005 yılında Monolith Productions tarafından geliştirilen FPS Shooter – psikolojik korku türündeki F.E.A.R. piyasaya çıktığında artık korku oyunlarında ağır silahların olması gerektiğini iyice anlamış olduk. Oyuncuyu korkutma konusunda başarılı olan oyun yakın zaman korku oyunlarına göre daha korkutucuydu evet ama yine de o eski korku tadını veremiyordu. Askeri unsurların olduğu F.E.A.R’ın en korkutucu zamanları Alma Wade isimli siyah uzun saçlı ürkütücü küçük kızın aniden karşınıza çıktığı anlardı.

max1137139959-frontback-cover

Grafikleri ve sesleri ile çok beğenilen oyun oldukça popüler oldu ve hatırı sayılır bir başarıya imza attı. Ama ne yazık ki o da çağa ayak uydurarak devam oyunları olan F.E.A.R. 2 ve F.E.A.R. 3’te aksiyona önem vermiş, korku öğeleri gittikçe azalmış ve ilk hali aranır olmuştu. Yine de F.E.A.R bu dönemin başlarında eskinin korkularına çok yakın durmasa da başarılı bir korku-macera oyunu oldu.

F.E.A.R’ın dünyasını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz

Karanlıkta tek başına mı? : Alone in The Dark…

Bir başka klasik hayatta kalma-korku oyunu olan Alone in the Dark; 2008 yılında PC, PS2, PS3, Xbox 360 ve Wii için çıkan yeni oyunuyla bu nesildeki köklü rakiplerinin izinden gitmiş ve aksiyon odaklı bir korkuyu tercih etmişti. Kontrol ve oynanabilirlik açısından başarısız bulunan oyun bulmacaları bakımından da oyuncuları çok zorlamamayı tercih etti… Genelde fizik güzüyle çözülebilen bulmacalar günümüze uygun şekilde sizi fazla düşünmeye zorlamıyordu. Kullandığı fizik motoru ve ateş efekleriyle övünen oyun korkutmaktan uzak yapısıyla otoriteler ve oyunculardan oldukça düşük puanlar aldı.

1214048398-00

Sınırlı cephane sunan oyun bu yönü ve iyi müzikleriyle başarılı bulunsa da kötü oynanış ve özensiz düşmanlar bakımından bizi hayal kırıklığına uğratan bir başka korku oyunu oldu. Resident Evil, Silent Hill gibi klasiklerin atalarından biri olan Alone in The Dark, vurup- kırma çağının bir başka örneğiydi ne yazık ki. O da yeni korku oyunlarının makus talihinden payını almış ama bazılarına göre dönemin gerektirdiğini yapmıştı!

Alone in The Dark’ın oynanış videosunu aşağıda izleyebilirsiniz

Psikolojik bir korku: Alan Wake…

2010 yılında Remedy tarafından Xbox 360 platformuna özel olarak beğenimize sunulan psikolojik gerilim-korku türündeki Alan Wake tanınma açısından rakiplerinin gerisinde kalsa da onlardan öne çıkan yönü kurgusal derinlik, çaresizlik ve sınırlı cephanenin verdiği gerilim oluyordu. Oyuncu’nun gerilmesini başarabilen nadir yeni dönem oyunlarından biri olan Alan Wake; elimizdeki fener ve işaret fişeklerinin çok önemli olduğu bir yapımdı. Fener, işaret fişeği gibi ışık kaynaklarıyla düşmanlarımızı yavaşlatıp ateş edebildiğimiz oyun; cephanenin savurganca harcanmasını affetmiyordu! Bir roman yazarı’nın gerçeklerle düşleri birbirine karıştırdığı psikolojik korku türündeki yapım büyük satış rakamlarına ulaşmasa da korkuyu sevenler tarafından değeri bilinen bir oyun oldu. Farklı bir hikayesi olan oyunda, yazdığını hatırlamadığı bir romanı gerçekte yaşamaya başlayan Alan; kabuslarla gerçek hayatın arasında yolunu bulmak için bizden yardım bekliyordu.

alan-wake-screenshots-001

Orman, çiflik, park gibi mekanlarda ve genellikle gece vakti geçen Alan Wake, alınmış(taken) denilen ruhani varlıkların saldırılarından kaçarken yarattığı korku anlarıyla oyuncuların beğenisini kazandı. Bulmaca öğeleri açısından eksik olan oyun yine de korkuyu özleyenlere ilaç gibi gelmişti. 2012 yılında Xbox Live için çıkan devam oyunu Alan Wake’s American Nightmare ilki kadar uzun sürmeyen hikayesiyle eleştirilse de silahlar ve düşmanlardaki çeşitlilik arttırılmış ve gerilimli atmosferi korunmuştu. Oyunun genellikle aynı mekanlarda dönmesi oyuncular tarafından sıkıcı bulunmuşsa da sevilen bir korku oyunu oldu. Sonuçta her 2 oyunuyla da başarılı olan seri az ama öz bir hayran kitlesi edinirken, Remedy, korkuyu özleyenlere Alan Wake ile gerilim ve korku’nun ne demek olduğunu hatırlattı…

Hayalle gerçeği birbirine karıştıran Alan Wake’in oynanış videosunu buradan izleyebilirsiniz

Sayfalar: 1 2 3 4

4 Comments

 • HarunBasol dedi ki:

  Last of Us’ın bu listede ne işi var Allah aşkına. Oyunda zombiler var ama gram korkutmuyorki. Sadece saçma yapay zekalarıyla güldürüyorlar. Zaten muhimmat sıkıntısıda yok. Listenin amacına uymuyor. Korkunun”K” sı yok. Bence hayatta kalma oyunları listesi olsa oraya bile sokmam..

  • multiplayertv dedi ki:

   Easy yerine Hard oyna bence 🙂

  • oğuzÖ dedi ki:

   ya oyun oynamayı bilmiyorsun yada kolay seçeneğinde cod oynar gibi oynadın, zorluğu arttırarak bir daha dene derim ozaman gerilim ne anlama geliyor anlarsın

 • MesutÇivi dedi ki:

  Tam olarak eski Gameshow’lardan ve spotçu Ahmet abinin dükkanındaki oyunlardan harmanlanarak yazılmış bir yazı. Fatal Frame’siz, Penumbra’sız, WOD içermeyen korku oyunları tarihi, çok süper olmuş gerçekten. Birde Last of Us’ı korku oyunu niyetine oynayanlar COD Zombie Modunu da korku oyunu diye oynuyordur.