Microsoft Interactive Entertainment Business başkanı Don Mattrick şirketten ayrılıyor; All Things’in yaptığı habere göre D. Mattrick yönünü Zynga’ya çevirmiş ve muhtemelen kendisini yakında Zynga’nın yeni CEO’su olarak göreceğiz.

Geçenlerde şirket çapında büyük işten çıkarmalar yapmak zorunda kaldıkları açıklamasını yapan Zynga’nın şimdiki CEO’su Mark Pincus aynı zamanda Zynga’nın kurucusu. Açıklanan en son finansal raporlara göre, Facebook geliştiricileri ve yayıncılarında ve mobil sosyal oyunlarda kesintilere giden Zynga’nın gelirlerinde yüzde 18’lik bir gerileme yaşanmıştı. Şirketin yeni maliyet azaltma politikası neticesinde 520 civarı Zynga personeli ve bazı stüdyolar kelimenin tam anlamıyla budanmaya maruz kalmıştı.

Haberle beraber Zynga hisseleri yüzde onluk bir sıçrama yaptı.

Microsoft’ta Mattrick şirketin, Xbox 360, Xbox One ve Xbox Live’ın dahil olduğu Xbox faaliyetlerinden sorumluydu. Mayıs ayında Mattrick, Xbox One’ın tanıtımında ön planda yer almış ve yeni nesil konsolun geriye dönük uyumluluk eksiklikleri hakkındaki yorumları ve 499 dolarlık fiyat etiketiyle Xbox sahiplerinin öfkelerini üzerine çekmişti.

Xbox One duyurusunu takip eden haftalarda Mattrick, konsolun internete bağlı olma mecburiyetini, yeni Xbox’ı “geleceğe uyumlu sistem” olarak tanımlayarak savunmuştu. Daha sonra, internet bağlantısı gerekliliğini ortadan kaldıran ve kullanılmış oyun kısıtlamalarını hafifleten resmi bir beyanat yayınlayan yine kendisi oldu.

Mattrick, , Electronic Arts’ın dünya üzerindeki tüm stüdyoları başkanı pozisyonunu bırakarak 2007 yılında Microsoft’a katılmıştı. Zynga’ya geçişi Mattick’i, Zynga’nın yönetim kurulunda görev alan eski EA arkadaşı William “Bing” Gordon’la yeniden bir araya getirecek.

Şu ana kadar bu transferle ilgili ne Zynga ne de Microsoft’tan herhangi bir açıklama gelmedi.