Eski Xbox yöneticisi Don Mattrick, sosyal oyun yaratıcısı Zynga’nın resmen yeni CEO’su oldu. Yapılan basın açıklamasına göre Mattrick, yeni şirketindeki CEO rolünün yanında yönetim kurulu üyeliği görevini de üstlenecek.

“Don, oyun sektöründe benzersiz bir karakterdir,” dedi Zynga’nın kurucusu Mark Pincus yaptığı açıklamada. “Bütün eğlence sektöründe en önde gelen yöneticilerden biridir; ayrıca insanlara yaptıkları işlerinde ilham veren, güçlü, üretken ekipler kuran olağanüstü bir çalıştırıcıdır. ‘Network’ün değerini, uzun soluklu tüketici ilişkilerini çok iyi anlayıp idare eder. Xbox’ı, dünyanın en büyük konsol oyun ağına çevirmiştir; kurulum tabanı büyümesini 10 milyondan 80 milyona dönüştürmüş, böylelikle büyük zararlardan,  önemli kazançlar sağlanmasına önayak olmuştur. Diğer taraftan, Xbox Live oyuncu ağının 6 milyon olan aktif üye sayısını, 41 ülkede 50 milyona taşımıştır.”

Pincus, yönetim kurulu başkanlığı ve CPO (chief product officer) görevlerine devam edecek.

“Zynga’ya katıldım çünkü Mark’ın önderlik vizyonu ve oyunlar aracılığıyla dünyayı bütünleştirmek misyonu yeni başlıyor,” dedi Mattrick yazılı açıklamasında. “Zynga, ful potansiyelini henüz ortaya koyacak büyük bir girişim. İnsanların canları nerede isterse oynayabilecekleri yüksek kaliteli, eğlenceli, sosyal oyunları sunmak adına Mark’la beraber çalışacak olmaktan gurur duyuyorum.”

Bugün daha önce verdiğimiz haberde, Mattrick’in Microsoft’tan ayrılıp Zynga’ya transfer olduğunu bildirmiştik.

Mattrick, azalan gelirleri, stüdyolarının kapanış ve konsolidasyonlarıyla beraber revizyona girmiş   Zynga’ya yardımcı olacak. Zynga, yükselen maliyetleri kısma adına Haziran ayında 500’ün üzerinde personelini işten çıkardığını duyurmuştu.

Pincus, çalışanlarına gönderdiği bir e-posta vasıtasıyla Mattrick’in Zynga’da CEO olarak göreve getirildiğini ve eski Xbox yöneticisine olan güveninin tam olduğunu belirtti.