Bethesda ve MachineGames’den gelecek yeni “Wolfenstein: The New Order”, multiplayer bileşeni içermeyecek.

“Bu, video oyun mirasının çok büyük bir parçasıdır,” diye açıkladı yaratıcı direktör Jens Matthies, GameSpot’a verdiği bir röportajda. “Eğer ileride bir video oyun müzesi olacaksa, Wolfenstein o müzenin ilk salonunda yer alacaktır. Çünkü Wolfenstein, oyun dünyasını şekillendiren dalgayı başlatandır.”

“Kişisel düzeyde alırsak, Wolfenstein’ı çocukken oynuyordum, tabiri caizse, uçuruyordu beni,” diye ekliyor Matthies. “Tabii o zamanlar, bir gün bu oyun için çalışacağımı hayal bile edemezdim. Bu benim için hem bir onurdur hem de miras.”

Oyun endüstrisinin geri kalanı yeni Wolfenstein hakkında Matthies kadar heyecan duymuyor. Deus Ex ve Epic Mickey’nin tasarımcısı Warren Spector,  Facebook sayfasında bu yeni oyunu yerden yere vurdu.

“Dünyanın gerçekten yeni bir Wolfenstein’a ihtiyacı var mıydı? Genel olarak karanlık, tek renkli, “dev Nazi robotunu öldür” FPS’sine ihtiyacımız var mı? Kesinlikle, hayır. Dünyanın buna ihtiyacı yok. Böyle şeylerden bıktım, usandım,” dedi Spector. “Ayrıca, o adamın, jenerikte çakılların birbirine sürtüyormuşçasına çıkan fısıltısını asla kullanmayacağımız konusunda fikir birliğine varamaz mıyız artık? Bir şey daha var: Lütfen, yeniyetme erkek gücü fantazilerini körüklemek için Jimi Hendrix’i kullanmaktan vazgeçin.”

“Wolfenstein: The New Order” 2013’ün son çeyreğinde Xbox 360, Playstation 3 ve PC için çıkacak.