2006 FIFA Dünya Kupası’nın akılda kalan anlarından biri de Arjantin milli takımının, Sırbistan Karadağ karşısında dantel işler gibi 24 pas yaparak fantastik bir gole imza atmaları olmuştu. Hücum oyuncuları, rakiplerini açmak için tam olarak nerede duracaklarını biliyorlardı ve neticede pozisyonu kusursuz bir şekilde bitirmesini de bildiler.

FIFA 14’ün “Teammate Intelligence”ı ile oyuncuların daha iyi “karar verme” yeteneği olacak ve takımlar, oyunun güzelliğini hayata geçirmek adına hem hücumda hem de savunmada daha akıllı oynayacak.

FIFA14_IT_protect_the_ball

FIFA 14, gol fırsatlarını çok daha heyecan verici hale getirmek için yeni “koşu” türleri sunuyor. Oyuncular, kendileri için alan yaratma ve savunma oyuncularından kurtulma zekasına sahip olacak.

Hücum oyuncularının, bir ara topa koşmadan önce “offside”dan kurtulmak için savunma hattına dikkat ettiklerini fark edeceksiniz. Ofans oyuncuları aynı zamanda, defansı yanıltmak için sahte koşular yapabilecek.

fifa14-x360-careermodescoutreport-obertan-3rdupdate-view1-wm-253

Ek olarak santrafor, bir defans oyuncusuna yaslanarak pozisyonunu koruyup top almak için alan yaratabilecek. Daha sonra, topu ya başka bir arkadaşına verecek ya da dönüp kaleye vurabilecek.

FIFA 14’de defans oyuncuları, rakip koşuları daha iyi takip edip süzebilecek; sahanın herhangi bir yerinde rakibin elde edeceği fırsatları fark edecek ve baskı uygulayabilecek. Yapışık defans uygulamaktan ziyade tüm savunma oyuncuları, daha iyi pozisyon alıp rakibin açık alanda serbest kalması ihtimalini azaltabilecek.

man-marking-testbed

Defansif anlayış, savunma oyuncularına, en tehlikeli oyuncuyu belirlemek için oyunu devamlı surette analiz etmek adına “çoklu çerçevelemeye” dayanacak. Bu, hem rakip koşuların izlenmesini hem de adam markajını geliştirecek. Daha akıllı, daha sıkı markaj, orta sahaya daha çok akış sağlayacak ve oyunun sıkışmasını engelleme yolunda daha büyük bir şans sağlayacak. Böylelikle oyun kurgusu ve stratejisi sahaya daha efektif yansıtılabiliyor.

Bu sene aynı zamanda “defansif pres” – takım oyuncuları önemli fırsatları fark edip, değerlendirmek adına, topu kapmak için daha yakın markaj ve pres yapacak – ön planda olacak. Önceden, maçın sonuna doğru bir gol bulan takım, oyunu yavaşlatıp, saate oynamaya başlardı. Şimdiyse, savunma oyuncuları bunu fark edip, oyunu lehlerine çevirmek için forvetlere baskı yapacak.

“Protect the Ball” modunda “Teammate Intelligence”, bütün sahaya yayılır. Maçlar, daha akıllı kararlar alındıkça daha gerçekçi bir futbol deneyimi ortaya çıkıyor.

Aşağıda, ilk paragrafta bahsedilen Arjantin – Sırbistan Karadağ 2006 FIFA Dünya Kupası maçının gollerini izleyebilirsiniz.