Polisiye ve casusluk üzerine romanlarda yazarlar aşağı yukarı bütün kitaplarında ana kahramanı aynı kişi yapar. Cinayet romanları ile ünlü Agatha Christie’nin çoğu romanında dedektif Hercule Poirot kitabın ana kahramanıdır. Bunları çoğaltmak mümkün. Conan Doyle’un Sherlock Holmes’ü,James Patterson’un Alex Cross’u, Robert Ludlum’un Jason Bourne’u,Ian Fleming’in James Bond’u ve son zamanların popüler yazarı Dan Brown’un Robert Langdon’ı gibi. Hatta Yerli edebiyatımıza baktığımızda Ahmet Ümit’in Başkomiser Nevzat’ı aklımıza gelmiyor değil.Bu karakterler romanlardan fırlayıp defalarca beyaz perdeye taşındılar.O da yetmedi televizyonlada boy gösterdiler. Kimler bu rollerde oynamadı ki. Morgan Freeman,Sean Connery,Peter Sellers,Matt Damon,Tom Hanks gibi pek çok ünlü oyuncu defalarca kitaplarda ana karakter olmuş bu kahramanları beyazperde de ete kemiğe büründürdüler.

Geçtiğimiz aylarda vefat eden ve son dönemde daha çok ismini Ubisoft oyunlarına vermesi ile tanıdığımız Tom Clancy’de romanlarında bu formülü uygulamış yazarlardan. Clancy pek çok romanında ana karakter olarak Jack Ryan’ı karşımıza çıkardı. 9 farklı romanında başrolde olan Jack Ryan (John Patrick Ryan uzun adı) elbette sinema dünyasında da defalarca karşımıza çıktı. Daha önce 4 farklı filmde karşımıza çıkan Ryan’ı 2 kez Harrison Ford ve birer kez de Alec Baldwin ile Ben Affleck canlandırdı.

24 Ocak’ta vizyona girmeye hazırlanan Jack Ryan: Gölge Ajan filminde ise bu sefer karşımıza Star Trek filmlerinde Kaptan Kirk olarak karşımıza çıkan Chris Pine’ı görüyoruz. Her zamanki gibi komploların içinde kalan ana karakterimiz olayı çözüp ülkesini kurtarmaya çalışacak. Keira Knightley ve Kevin Costner gibi oyuncularında yer aldığı film bakalım türün hayranlarını ve Clancy romanlarını sevenleri tatmin edebilecek mi?