xbox one-360
“Xbox One’da Xbox 360 oyunlarını oynayabilecek miyiz?” sorusu henüz yeni nesil Xbox kasım ayında piyasaya sürülmeden evvel oldukça tartışılan bir konu olmuştu. Şimdi Xbox partner geliştiricilerinden Frank Savage‘ın açıklamalarından anlıyoruz ki Xbox One’a gelecek bir Xbox 360 emülasyonu görmemiz hâlâ olası.

Savage konuyla ilgili, “Bir takım planlar var, ancak malesef, henüz bunlar üzerine düşünmeyi bitirmedik.” diyor. Açıklamalarından anladığımız kadarıyla teknik bir takım problemlerden ötürü, böyle bir işe kalkışmak zorlu bir işe girişmek anlamına geliyor ve henüz resmi olarak açıklanacak bir durum ortada yok. Ancak Savage böyle bir işin hayata geçirilmesinden de mutluluk duyacağını belirtiyor.

Şöyle bir geçmişi hatırlayacak olursak, Sony Playstation için Gaikai destekli PlayStation Now servisi aracılığıyla geriye dönük uyumluluğu destekleyeceğini söylemişti. Microsoft cephesinden ise böyle bir durumun kendileri için servis kalitesinin sağlanamayacağı gibi gerekçelerle söz konusu olmadığı söylenmişti.