Bir teknoloji sitesinin Steam kullanıcıları için yaptığı araştırmalar sonucunda ilginç bilgilere ulaşıldı. Dünya genelinde toplan 170 milyonu aşkın kullanıcıya sahip Steam’de 2 ay boyunca rastgele profiller seçilip günlük hareketleri gözlendi. Ortalama 90 bin kişi incelendi. İşte Steam ve kullanıcıları hakkındaki ilginç veriler;
Steamde kullanıcıların %36.9’u  oyunları alıp bu oyunları hiç bir şekilde oynamamış kişilerden oluşuyor. Oldukça yüksek bir oran olması bizi şaşırttı açıkçası. Çünkü bedava olmasının dışında paralı oyunlarda bu listede yer alıyor. DOTA 2, yakın denilebilecek bir zamanda çıkmasına rağmen 25 milyon kullanıcıyla şuan Steam üzerindeki en büyük pasta dilimine sahip F2P (Free-to-Play) oyun. Onu Team Fortress 2, 20 milyon ile takip etmekte.
Half-Life 2: Lost Coast’a 12.7 milyon kullanıcı sahipken 10.7 milyon kullanıcı bu oyunu hiç oynamamış. Half-life 2: Deathmatch’ın sonuçlarıda farklı değil. 11.02 milyon kullanıcıdan sadece 2.8 milyon kullanıcı oyunu oynamışlar.
Kullanıcı sayısı yerine başında harcanan saat olarak incelemeler yapıldığında ise zirveyi Football Manager 2014 alıyor. Ortalama kullanıcılar 100 saatini bu oyuna harcamışlar. Skyrim ikinci olurken Call of Duty: Modern Warfare 2’de 3. sırada kendine yer edinmiş.