GamesIndustry.Biz’e konuşan Sony PlayStation marka pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Guy Longworth, Vita’nın, şirketin ilk etapta aldığı satış hedefine ulaşmadığını, dolayısıyla gelecek aylarda ve yıllarda Vita için “uzun vadeli sürdürebilir bir iş planı” yaratmayı beklediklerini belirtti.

“Vita’yla beraber 15 ayımızı henüz doldurduk ve inanıyoruz ki PlayStation 4, Vita için kesinlikle kusursuz bir yoldaş olacaktır,” dedi. “Şunu görüyoruz, insanlar bir kere Vita’yı ellerine alıp satın aldıklarında, oyunları da satın alıyorlar ve buna bayılıyorlar. İstediğimiz satış başarısına ulaşamamıştır, bu herkesin malumu.”

“Fakat biz bu platforma olan inancımızı sürdürüyoruz ve kayda değer bir şansı olduğunu biliyoruz. Gelecek aylarda ve yıllarda, uzun vadeli sürdürebilir bir iş için yapabileceğimiz birçok şeyin olduğunu düşünüyoruz.”

Longworth’ün dediğine göre PS Vita, Japonya’da indirime gitmiş ama Sony, Kuzey Amerika için herhangi bir indirim haberi vermiyor.

“Bize göre PS4 için sunduğumuz 399 dolar, cihazın değeriyle bire bir örtüşüyor. Aynı şekilde, 250 dolar Vita için doğru rakamdır. Ama bu arada, ileride ne olur, o konuda yorum yapmayacağım.”

Sony World Studios başkanı Shuei Yoshida geçenlerde, Vita için Japonya’dakine benzer bir indirime gidilmeyeceğini doğrulamıştı.