Uzun süredir davası devam eden ve Epic Games’in haklı bulunması ile sonuçlanan Unreal Engine 3 davasının kesin kararı 6 Ocak 2014 günü verildi. Buna göre Silicon Knights Epic Games’e 9.2 Milyon $ tazminat ödeyecek.

Epic Games ve Silicon Knights arasındaki bu mücadeleyi kısaca özetleyelim. Epic’in geliştirdiği Unreal Engine 3 motorunu 750.000 $’a lisanslayan Silicon Kinghts, Too Human isimli oyunu geliştirmiş,ancak istenilen başarı yakalanamamıştı. Bunun üzerine Silicon Knights Epic’e dava açmış ve kendilerine Unreal Engine’in düzgün çalışmayan bir versiyonunun verildiğini iddia etmişti. Elbette Epic bunu reddetmiş ve Silicon’un Unreal ile yaptığı oyunların yayıncılık sözleşmelerine müdahale etmişti.

Süren hukuk mücadelelerinin ardından Silicon Kinghts’ın Unreal Engine 3 ile geliştirilen Too Human ve X Men Destiny oyunları toplatılmış ve dağıtımı durdurulmuştu. Bu sebeple Sega için için geliştirilen The Ritualist oyunu da iptal edilen Silicon Knights, finansal olarak dar boğaza girmiş ve iflas etmişti. Bunun üstüne bir de süren dava sonucu Epic Games haklı bulunmuş ve 9.2 Milyon $ tazminat kazanmıştı. 6 Ocak’ta kesin karar da Epic’in lehine olunca Silicon Knights’ın bu meblağı ödemekten başak seçeneği yokmuş gibi görünüyor. Ancak iflas etmş bir şirketin nasıl bu parayı ödeyeceği sanırız ayrı bir süreci de beraberinde getirecek gibi.