HABERLER

PS4 Hard Disk’i Ne Kadar İyi?

By 20 Kasım 2013 Haziran 7th, 2018 5 Comments

Playstation 4 içinde 500GB kapasitesi olan bir hard disk ile geliyor. Dilerseniz bu HD’yi istediğiniz bir başka HD ile değiştirebiliyorsunuz. Cihazın oldukça yüksek HD kapasitesine ihtiyaç duyacağını hepimiz iyi biliyoruz. Bu nedenle sanıyorum herkes bir noktada PS4 içinde gelen HD’yi değiştirmek isteyecektir. Peki kapasite dışında acaba bu standart olarak gelen HD’nin performansı nasıl?

İşte Tested adlı site PS4’ün içindeki HD’yi çıkartıp farklı HD’ler takarak bunu test etmiş. Test edilen iki HD’den bir tanesi Samsung’un 250 GB kapasiteli ve 175 dolarlık SSD hard diski, diğeri sie Seagate’in 100 dolarlık 1 TB kapasiteye sahip SSHD hard diski. Çıkan sonuç her ikisinin de standart olarak gelen HD’den daha iyi performans verdiği. Örneğin Killzone Shadow Fall’ın hikaye modunun yüklenmesi standart gelende 60 saniye sürerken SSHD olanda 42 saniye, SSD’de ise 39 saniye sürmüş.

Sonuç olarak büyük kapasiteli bir SSD hard disk almak oldukça pahalıya mal olacağı için ancak ilerleyen yıllarda bu tip HD’ler biraz daha ucuzladığında düşünülebilir ama bir SSHD hard disk iyi bir çözüm olarak görünüyor.

Testin tamamını bu videodan seyredebilirsiniz.

5 Comments

 • KARANLIK LORD dedi ki:

  Performans olarak çok birşey farkedeceğini düşünmüyorum ama kapasite artışı için kolayca hdd yi değiştirebilmek çok iyi bir özellik bence

 • Murat Sönmez dedi ki:

  Aslında %30’luk bir performans artışı görünüyor. Az değil.

  • KARANLIK LORD dedi ki:

   Açıkçası benim en çok merak ettiğim sorulardan biri biliyorsunuz xbox 360 ta microsft 3-4 kez ( belki de daha fazla ) dashboard görünümünü baştan aşağı! değiştirmişti fakat ps3 te ilk çıktığında neyse şimdi de aynı hiçbir fark yok Sorum Sony PS4 te dashboard ta köklü değişiklikler yapar mı yoksa aynı ps4 te olduğu gibi bugün aldığımızda neyse 5 yıl sonra aldığımızda da aynısıyla mı karşılaşırız bunu çok merak ediyorum doğrusu 🙁

   • Murat Sönmez dedi ki:

    Sony biliyorsun aslında temelde bir donanım üreticisi. Bu yüzden yazılım kısmında büyük problemler yaşadı. Çok şükür PS4 ile o saçma arayüzden kurtulduk ama mesela store aynı duruyor. Yani benim tahminim oldukça uzun bir süre bir değişiklik yapmayacaklardır.