Tanrıların cevabı yoksa, cevap bulmak biz ölümlülere düşer. Başlık Project Eternity’ye ait!

Project Eternity Fallout 1-2, Fallout: New Vegas, Icewind Dale 1&2, Arcanium, Temple of Elemental Evil, Star Wars: Knight of the Republic 2, Planescape: Torment gibi efsanevi RPG oyunlarının yaratıcı beyinlerinlerinden çıkan bir oyun olarak karşımıza geliyor. O kadar çok iyi oyun referansı verdim ki benim bile ellerim titriyor. Yukarıda saydığım tüm oyunlar bazılarını 3-5 kez oynamak sureti ile saatlerimi verdim. Neymiş “Project Eternity” yine bittik, yine bittik. Yapımcılar arasında RPG dünyasının efsanevi zat-ı muheteremleri olan Chris Avellone, Josh Sawyer ve Tim Cain var. Yani yeni Obsidian Entertainment! Yukarıda saydığım oyunların hiçbirini bilmeyenler için tüm bu oyunlara taktiksel savaş oyunları çatısı altındaki fantastik rol yapma hareketi diyebiliriz. 5 kişiye kadar çıkan takımınızdaki karakterlerinizi oyun içerisinde barbi bebek gibi giydirip güçlerini ve yeteneklerini oyun hikayesi geçtikçe güçlendirebiliyorsunuz. Klasik eski RPG (rol yapma oyunu). Bu oyunların fenomen olmasının en büyük nedenlerinden biri oyunların nev-i şahsına münasır (hö?) senaryolarının muhteşem kurgulanması. Yukarıdaki ellerimi titreten oyunlar ile ilgili bir iki cümle yazmadan geçemeyeceğim. Fallout serisi! post apokaliptik oyunlarının babasıdır neden? Çünkü atmosferi  yalnızlık duygusunun damarlarınıza işlemesini sağlar. Arcanium: Hem kadim tarih hem gelecek ve teknolojiyi bu kadar ahenkle bir oyunun içerisine adapte eder. Icewind Dale, nefis bir kitap uyarlamasıdır, Yetilerle ilk bu oyunda/kitapta karşılaşmıştım. Planescape: Torment’in  başlangıcındaki odada uzun süre sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz, ayrıntılar büyüler. Temple of Elemental Evil ekip ruhunu net yansıtan bir RPG’dir.. Neyse lafı fazla uzatmadan “Project Eternity” ye geleceğim.

PE-TempleEntrance01-2560x1440

Project  Eternity oyuncuların parası ile yapılan bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Yani oyunun bütçesi bağışlarla toplanmış ve Kickstarter’a göre en çok bağış yapılan oyun olmuş. Kickstarter basitçe nedir? Projeniz var (oyun,sinema film vb.) ama paranız yok. Projenizi kickstarter a koyuyorsunuz insanoğlu girip beğenip projenize 3-5 kuruş atıyor. Yazıyı yazdığım ana kadar proje toplam 73.968 kişiden toplam 3,986,929 dolar toplamış

Wasteland 2’nin de bu yolla bütçesini toparladığını ekleyelim. Wasteland 2 yi duymadıysanız tıklayın Wasteland 2‘nin üzerinde ön incelememizi okuyun..

Dönelim oyuna. Yine klasik yukarıdan kilitlenmiş RPG kamera görüntüsü. Oynanışı gerçek zamanlı dondurulabilen bir taktik oyunu diye tercüme edebilirim. Oyunun konusu yine sihirli, fantastik bir dünyada geçiyor. Oyunla ilgili elimizde pek fazla bilgi yok ama oyun içi bir kaç görüntü den oluşan videoyu aşağıya doğru bıraktım. Ekip çok iyi ekip referanslar müthiş. Bu oyundan kötü bir şey çıkar mı çıkmaz mı? Klasikler arasına girer mi? Girer. Bekleyeceğiz ve göreceğiz. Olduğunuz gibi kalınız!