Dün gece saatlerinde merakla beklediğimiz haberlerden birini daha almış olduk. Playstation 5‘in Game Developer konferasında öğrendiğimiz teknik bilgiler ile birlikte görüntüsü hala bir gizem olarak duruyor. Birkaç sızıntı olsa da henüz resmi bir açıklama gelmemişti. PS5 için görüntü açıklanmasa da PS5 kontrolcüsü olacak DualSense dün gece tanıtıldı!

Beyaz rengi gözler önüne serse de, ilerleyen dönemlerde birçok renk çeşidinin ekleneceğini belirtti. Alt kısıma eklenen ergonomik bombeli kısım, aynı şekilde üst kısımda da düzenlenen yatay bölüm gibi birkaç dış görünüş farklılığı var. Onun dışında stick ile d-pad kısmı yine yerlerini korumuş. Teknik özelliklerine gelecek olursak, DualShock‘ta bulunan led kısım, DualSense‘de dokunmatik yüzeyin kenarlarından parlıyor. Değişen bir diğer tuş ise “Paylaş” tuşu yerine “Oluştur” tuşu eklenmesi olmuş. Oluştur tuşu için ilerleyen zamanda detaylı bir açıklama geleceği söylendi. DualSense için ses konusunda oldukça yeni özellikler geliyor diyebiliriz. PS5‘in Tempest 3D AudioTech ses hissiyatı ile birlikte yeni bir deneyim katacak.

Kontrolcü de jak girişi bulunmuyor. DualSense‘in içine işlenmiş dahili bir mikrofon mevcut. Bir diğer ve son bildiğimiz özelliği ise R2 ve L2 tuşları. Tetikleyiciler eklenen bu tuşlarda, herhangi bir germe, nefes tutma gibi hissiyatları daha net hissedebileceksiniz. Bulunduğunuz ortama ve atmosfere göre, titreşim ile oluşacak geri bildirimleri en iyi şekilde hissedeceğiz.