Heyecanla beklediğimiz PlayStation 5 The Future of Gaming etkinliğine sonunda kavuştuk. Yeni nesil PlayStation oyunlarına göz attık, PlayStation 5 tasarımını ilk defa gördük. Kaçıranlar için yayının özeti sizlerle!

HANGİ OYUNLARI GÖRDÜK, ÇIKIŞ TARİHLERİ NE ZAMAN?

Grand Theft Auto V Expanded and Enhanced (2021)

Grand Theft Auto V’i PlayStation 3 ve PlayStation 4’ten sonra PlayStation 5’te de göreceğiz. Ayrıca PlayStation 5’in çıkışından itibaren ilk 3 ay boyunca Grand Theft Auto V‘den ayrı olarak bedava edinilebilecek Grand Theft Auto Online versiyonu da olacak.

Spin-off olarak gelecek olan bu yeni Spider-Man oyununda bir başka Örümcek Adam olan Miles Morales‘i oynayacağız.

Gran Turismo 7

Gran Turismo serisinin geliştiricisi Polyphone Studios‘un CEO’su Kazunori Yamauchi, yeni Gran Turismo oyununun Campaing modu ile geleceğini, oyuncuların epey eğleneceği bir oyun olacağını söyledi. Çıkış tarihi ya da oyun modu hakkından herhangi bir bilgi vermeyen Yamauchi, daha fazla bilgi için önümüzdeki günleri beklememiz gerektiğini işaret etti.

Ratchet & Clank: Rift Apart

Özledik! Ratchet & Clank serisinin geliştiricisi Insomniac, serinin yeni oyunu Ratchet & Clank: Rift Apart‘ı bir oynanış videosu ile bizlere tanıttı. Çıkış tarihi henüz açıklanmış değil.

Project Athia

Square Enix‘in yayıncılığını üstlendiği, Luminous Productions tarafından geliştirilen Project Athia, etkinliğin en dikkat çeken oyunlarından biri oldu. Gayet heyecan verici bir oynanış videosuyla karşımıza çıkan Project Athia, şimdiden büyük beğeni toplamış durumda. Çıkış tarihi henüz açıklanmış değil.

Stray (2021)

İnsanların yeryüzünden silindiği, geriye ise robotlardan başka bir şey bırakmadığı bir dünyada kaybolmuş bir kediyi oynadığımız Stray, hoş görselliğiyle etkinliğe renk getiren oyunlardan biri oldu. Oyunun çıkış tarihi 2021 olarak belirtildi.

Returnal

Housemarque tarafından PS5 Exclusive olarak geliştirilen bu oyun, karakterimiz her öldüğünde değişen bir gezegende geçiyor. Bir ölüm ve uyanış döngüsü içinde olduğumuz bu oyunun PS5’e ne zaman çıkış yapacağı belli değil.

Sackboy: A Big Adventure

Sony, Sumo Digital tarafından geliştirilen, LittleBigPlanet 3‘ün çıkışından 6 yıl sonra serinin yeni oyunu Sackboy: A Big Adventure‘ı duyurdu. Sackboy ile maceralara çıkacağımız bu spin-off yapımın çıkış tarihi henüz belli değil.

Destruction Allstars

Lucid tarafından geliştirilen araba savaşı odaklı bu aksiyon oyunu, PS5 etkinliğinde tanıtılan bir diğer oyun oldu. Oyunun PlayStation 5’e ne zaman çıkış yapacağı belli değil.

Kena: Bridge of Spirits

Atmosferiyle, animasyon grafikleri ve sanat dizaynıyla biz oyuncuları epey etkileyen, Ember Lab isimli küçük bir stüdyo tarafından geliştirilen bu PlayStation 5 oyunu, oyunun yapımcıları Grier kardeşlerin tanımıyla macera ve kişisel gelişim hakkında olacak. Oyunun PlayStation 5’e ne zaman çıkış yapacağı ise henüz belli değil.

Goodbye Volcano High (2021)

Ko_Op tarafından geliştirilen, çizgi film havasında olan ve yayınlanan trailer’da hakkında pek bir şey göremediğimiz bir oyun oldu Goodbye Volcano High. Oyunun Steam sayfasında yapılan açıklamaya göre, Fang isimli karakterimize lisedeki son yılında, vakit dolmadan bir şeyleri düzeltmeye çalışırken rehberlik edeceğiz.

Oddworld Soulstorm (2020)

Oddworld Inhabitants tarafından geliştirilen, serinin yeni oyunu Oddworld Soulstorm, oyunun yapımcısı Lorne Lanning tarafından “Kurtarmanın ödüllendirici, başarısızlığın ise yıkıcı derecede komik olduğu ve bıraktığı anıların bir ömür sizinle olacağı duygusal bir hikaye.” olarak tanımlandı. Belirli bir süre PS4 ve PS5 özel olarak çıkacak bu yapımı sonrasında PC’de de görebileceğiz.

GhostWire: Tokyo (2021)

Bethesda tarafından ilk olarak E3‘te tanıtılan, Resident Evil ve Evil Within‘in yaratıcısı Shinji Mikami‘nin ellerinden gelecek olan yeni IP FPP korku oyunu oynanış görüntüleri ile PS5 etkinliğinde bizlere tekrardan gösterildi. Tokyo’daki tüm insanların geride sadece kıyafetlerini bırakarak yok oluşunun arkasındaki gizemi çözmeye çalıştığımız bu oyunda karanlıkla savaşmak için “spektral” yeteneklerimizi kullanacağız.

JETT: The Far Shore (2020)

Superbrothers ve Pine Scented tarafından geliştirilen bu yapımda, unutulmaya yüz tutmuş insanlara iyi bir gelecek yaratmak yıldızlararası bir yolculuğa çıkıyoruz.

Godfall (2020)

Nefes kesici silahlarda ustalaş, güçlü düşmanları yen, tanrısal zıhrı aç ve durdurulamaz ol! Gearbox‘ın yayımcılığını üstlendiği, Counterplay Games tarafından geliştirilen, Looter-slasher türünün ilk örneği olan bu action-rpg oyununda Valoria şövalyelerinin sonuncusu olarak Aperion‘u kurtarmak için yola koyulun. Sınırlı süre PS5 özel olarak çıkacak bu oyunu daha sonrasında PC üzerinden de oynayabileceğiz.

Solar Ash (2021)

2016’da çıkış yapan ödüllü Hyper Light Drifter‘ın yaratıcıları Hearth Machine‘in geliştirdiği, What Remains of Edith Finch‘in yayımcısı Annapurna Interactive‘in yayımcılığını üstlendiği Solar Ash, belirli bir süre için PS4 ve PS5 özel olarak çıkış yapacak.

Hitman III (Ocak 2021)

Ajan 47‘in maceralarına bu sefer Dubai’de eşlik ediyoruz. Hitman serisinin en yeni üyesi Hitman III, Ocak 2021 çıkış tarihi ile duyuruldu. Harika grafikler eşliğinde oynayacağımız bu yeni Hitman oyunu ile ilgili elimizde fazla detay bulunmamakta.

Little Devil Inside 

Neostream Interactive tarafından geliştirilen ve sınırlı süre için PS4 ve PS5 özel olarak çıkış yapacak olan Little Devil Inside, atmosferik, yarı açık bir dünyada insanlarla, yaratıklarla ve canavarlarla iletişime geçtiğimiz, öğrenmek, avlanmak gibi hayatta kalma elementlerine sahip, action-adventure-rpg türünde bir oyun. Oyunun ne zaman çıkış yapacağı henüz belli değil.

NBA 2K21 (2020)

Oldukça gerçekçi grafiklerle sonbaharda çıkış yapması beklenen, NBA 2K serisinin yeni oyunu NBA 2K21‘in, trailer’daki “fazla ter” yüzünden NBA 2K oyuncuları tarafından epey dalgaya maruz kaldığını söyleyebiliriz. New Orleans Pelicans‘ın yıldız çaylağı Zion Williamson‘un yer aldığı tanıtım trailer’ından oyunun içeriğiyle ilgili pek bir bilgi edinemiyoruz.

Bugsnax (2020)

“Ne yersek oyuz. Bugsnax’te, Bugsnax adlı efsanevi yarı böcek yarı atıştırmalık yaratıkların evi olan Snaktooth Adası’nda acayip bir maceraya çıkacaksın.” Young Horses tarafından geliştirilen Bugsnax, sınırlı bir süre için PS4 ve PS5 özel olarak çıkış yapacak.

Demon’s Souls 

2009 yılında efsanevi Souls serisini başlatan Demon’s Souls, Bluepoint Games tarafından PS5 Exclusive olarak geliştirilen bir remake ile geri dönüyor. From Software‘in isminin trailer’da geçmemesi biz From Software hayranlarını üzmüş olsa da, bu efsanevi oyunu muazzam grafiklerle PS5 üzerinde oynamak gerçekten inanılmaz olacak.

DEATHLOOP (2020)

Dishonored serisinin ödüllü yaratıcılarından yeni bir FPS oyunu bizleri bekliyor. Arkane Studios tarafından geliştirilen bu oyunda, döngünün içine kısılmış bir karakteri canlandırıyor olacağız. Hedefimiz olan 8 kişiyi öldürüp bu döngüden çıkmak için çabalarken her öldüğümüzde döngü baştan başlayacak. Her öldüğümüzde biraz daha öğreniyor, bulmacanın parçalarını bir araya getiriyoruz. Sınırlı bir süre için PS5 özel olarak çıkış yapacak olan Deathloop‘u PC’de oynarken de epey keyif alacağız gibi.

Resident Evil Village (2021)

“Hikayesi sona eriyor.” Yapımcıları tarafından Resident Evil serisinin en karanlık oyunu olacağı söylenen, bir önceki oyunun devamı niteliğinde olacak Resident Evil Village‘de ana karakterimiz Ethan Winters ile türlü tehlikelerin içine gireceğiz. Chris Redfield ile korku dolu bir köyde yaşadıklarını konu alan Resident Evil Village, Sony tarafından verilen bilgiye göre bolca savaş ve keşif içeren bir oyun olacak.

Pragmata (2022)

Capcom‘un yeni IP’si Pragmata, şüphesiz ki fragmanı ile PlayStation 5 etkinliğinin en dikkat çeken oyunlarından biri oldu. Pragmata ile bizi uzayda bir maceraya çıkaracak olan Capcom, Dünya’ya düşen bir cihaz sonrasında Dünya’daki yer çekiminin kaybolmasıyla bir astronotu, küçük bir kızı ve bir kediyi uzayda gezegenler arası bir maceraya çıkaracak gibi. Çıkış tarihi belirli olan oyunlar arasında en geç çıkış yapacak oyun olan Pragmata‘yla birlikte Capcom bize epey farklı bir deneyim sunacak.

Horizon II: Forbidden West

Guerrilla Games‘in PS4 özel oyunu olan Horizon: Zero Dawn‘ın devam oyunu PS5 özel olarak geliyor. Muazzam sanat dizaynı ve göz alıcı grafikleri ile bizleri önceki oyundaki Daunt‘un ötesindeki topraklarda, Carja‘ların verdiği ad ile Forbidden West‘te (Yasak Batı) bir maceraya atılacağız.

 

OYUNLARI GÖRDÜK, KONSOLDAN NE HABER? ONU DA GÖRDÜK MÜ?

PlayStation 5 The Future of Gaming etkinliğinin en etkili kısmı konsolun tasarımını gördüğümüz yer desek yanlış olmaz sanırım. PlayStation 5 ve PlayStation 5 Digital Edition olarak biri diskli diğeri disksiz olmak üzere iki versiyonlu olarak tanıtıldı. Tahmini tasarımların hepsinden daha farklı olarak tanıtılan PlayStation 5 karşınızda!

Sony tarafından yapılan açıklamaya göre konsol sekiz çekirdekli AMD Zen 2 işlemcisi ile güçlendirilmiş durumda. 3.5 GHz‘lik işlemci saat hızıyla performans açısından limitleri zorluyor. Yeni nesil konsolda 16 GB GDDR6 RAM ile AMD’nin RDNA 2 mimarisini temel alan ve 2.23 GHz’de saatte 10.28 teraflop ve 36 işlem birimine sahip özel bir grafik işlemcisi bulunuyor. Ayrıca yeni SSD‘si ile PS4‘teki 1 GB’lık bir boyut için gereken 20 saniyelik ön yükleme süresi PS5‘te 2 GB’lık bir boyut için 0.27 saniyeye düşüyor. Genişletilebilir depolama için bir adet NVMe SSD yuvası içeren konsol, aynı zamanda USB sabit diskleri de destekleyecek şekilde yapılmış durumda. Son olarak PlayStation 5‘in iki yeni motoru Tempest Engine ve Geometry Engine ile hem daha zengin ve daha doğal sesler üretilmesine olanak tanıyacak, hem de geliştiricilerin ekran boyunca daha fazla üçgen kaydırmasına olanak sağlayacak.

 

Konsolun yatay olarak şu şekilde gözüktüğünü de belirtelim.

 

PS5 kulaklığı, kumandası, HD kamerası ve DualSense şarj cihazı ile birlikte tüm PS5 seti ise şu şekilde:

PlayStation’ın yeni kontrol cihazı olan DualSense ile ilgili detaylı bilgi için DualSense’in özelliklerini paylaştığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply