Serideki bu yeni oyun, gerçek futbolcuların mimikleri, takım desteğinin arkasındaki psikoloji gibi geliştirmeler içeriyor.

Öncelikle TrueBall Tech, oyunculara, barisentrik fizik sisteminin, pasın hızı ve yüksekliğiyle birlikte futbolcunun ağırlık kaymasını hesaplayarak belirlemesi sonucu analog çubuğu kullanarak rakibin attığı bir pası çelmesine imkan sağlıyor. Konami’ye göre, futbolcunu fiziksel yapısı topu almak için gerçek hayattaki gibi form değiştirecek ve bu sayede göğüsle ya da kafayla topu karşılayarak rakip takımı geçebilecek.

Benzer bir şekilde, “the Motion Animation Stability System” (hareketli canlandırma dengesi sistemi), futbolcular arasındaki vücut vücuda temas olgusuna dayanarak oyuna farklı canlandırmalar getiriyor. Sahadaki futbolcular, topun ayaklarından alındığı andaki yön ve kuvvete bağlı olarak bireysel reaksiyonlara sahip olacak.

Futbolcular maç sırasında, “Heart” özelliğinin dahil olmasıyla birlikte, artık yapılan tezahuratlardan etkilenebilecek. Takım arkadaşları, oyun stili ve yeteneği olumsuz bir şekilde etkilenen bir futbolcunun etrafına toplanarak, onu psikolojik olarak destekleyebilecek. Ek olarak, kullanıcılar, maç esnasında üç ya da daha fazla futbolcuyla, rakip defansın veya orta sahasının arasında boşluklar yaratmasına imkan sağlayan 2014’ün yeni “Team Play” özelliği doğrultusunda, farklı taktikler oluşturabilecek.

PES 2013’te olduğu gibi yeni oyunda da tanınmış futbolcuların oyun stillerini izleme şansına sahip olacağız. Bu sefer, çok daha fazla yıldız futbolcuya yer verilmiş. Yeni oyunun diğer yenilikleri arasında, serbest vuruşlar ve penaltı atışları sırasında defansı yanıtmaya yönelik sahte koşular ve sınırsız kısa paslar yer alıyor. Penaltılar, penaltıyı atacak oyuncunun yeteneklerine göre değiştirilebilecek ve topu hangi noktaya göndereceklerini belirleyecek bir hedefleme rehberine göre atılacak.

PES 2014, bu yıl içinde Xbox 360, PlayStation 3, PlayStation Portable ve Windows PC için çıkıyor.