Bugünlerde oynamak için farklı ve eğlenceli bir oyun mu arıyorsunuz? O zaman “Beat the Game” beklediğiniz oyun olabilir…

“Sürreal macera oyununun müzik yapımı ile birleşimi. Sesleri bulun, tempoyu kurun, müziği yaratın.” sloganıyla bugün Steam’de beğenimize sunulan oyun alışık olmadığınız türden bir yapım.

“Karate Kamil” serisiyle tanıdığımız Cemre Özkurt’un, San Francisco’daki stüdyosu Worm Animation’un geliştirdiği macera oyunu “Beat the Game” bugün Steam’de satışa çıktı ve yeni bir fragmanı yayınlandı.

Worm Animation’ın kurucusu Cemre Özkurt’e göre “Beat The Game”, hayattaki tutkularımızı yansıtıyor. Özkurt; Karakter tasarımı, bilgisayar oyunları, bilim kurgu, Avrupa sanatı ve elbette elektronik müzik yapma tutkusu hayatımın en önemli parçaları diye de ekliyor. Yapımcı tüm bu parçaları Worm Animation ekibi ile birleştirdiklerini ve müthiş bir şov yarattıklarını söylüyor.

Müziklerini underground techno ustası Marc Houle’un yaptığı oyun, macera ve müzik yapımını birleştiren ilk ve tek oyun olma özelliği ile de dikkat çekiyor. İçerisindeki holografik ses mikseri ile 24 ayrı sesi birbirine geçirebildiginiz oyun, otomatik senkron ve filter effectleri ile müzik yapma keyfini, arcade bir mekanik ile sunuyor.

The Back to the Future: The Game ve Telltale Games’in oyunlarının temelini atan ekipte de yer almış bir isim olan Cemre Özkurt’un yeni oyunu, yine Telltale geleneğine benzer yapıda karşımıza çıkıyor. Absürd, soyut bir paralel evrenin içinde geçen oyun, fütüristik ve alternatif bir geleceği resimliyor.

Oyundaki kahramanımız Mıstık, yolunu rastladığı objeleri bir araya getirerek oluşturduğu seslerle buluyor. Boynundaki kayıt cihazıyla hiç duyulmamış sesler arayan Mıstık, bazen bir taşı fırlatarak çıkardığı gürültüyü kaydediyor, bazen de yeni tanıştığı başka bir karakterden ses örnekleri alıyor. Oyun boyunca yapmanız gereken bu parçaları bulup benzersiz bir müzik oluşturmaya çalışmak.

Oyun sırasında uzaktaki sesleri duymanızı sağlayan “ses tarayıcısı” veya uzaktan kumandalı “Roboball”daki birinci kişi kamerasıyla etrafta gizlenmiş objeleri çabuk bir şekilde bulabileceğiniz bazı yardımcı retro teknolojik araçları da kullanabileceksiniz.

Bütün sesleri topladıktan sonra ise canlı bir şov yapmanız gerekiyor. Bu şovda 8 kanallı ses mikseriyle ses örneklerini doğru sıra ile çalarak şarkıları oluşturacaksınız.

Oyunu oynamak isteyenlere Cemre Özkurt’un bir tavsiyesi de var. “Işıkları kısın, müziğin sesini açın, oyunu başlatın. Zamanla zihninizin derinliklerinde yavaş yavaş yürüdüğünüzü fark edeceksiniz. Sesleri bulup müzik yapmaya başladığınızda, beyninizdeki radyo bizimle aynı frekansa geçecek.”

Beat the Game’in henüz piyasaya çıkmadan birçok ödül aldığını da belirtelim. İşte o ödüller:

“En iyi Sanat” Ödülü – Intel Mix Media Exchange, San Francisco 2016

“En iyi Ses” Ödül Adayı – Azplay Game Festival, Ispanya 2016

“En iyi Yaratıcı Tasarım” Ödül Adayı – Azplay Game Festival, Ispanya 2016

“En iyi Ses” Ödül Adayı – Indie Prize Game Festival, Berlin 2017

“En iyi Ses” Ödül Adayı – BIG Festival, Brazilya 2017

“En iyi Sanat” Ödül Adayı – BIG Festival, Brazilya 2017

Oyunun Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Beat The Game, Steam’de şu anda %30’luk indirimle 10,50 TL’ye alınabiliyor, iyi oyunlar.

Beat the Game’nin çıkış fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz :