Riot Games’in geliştirdiği efsanevi yapım olan League of Legends’ta on yıl geride kaldı. Onuncu yılını kutlayan yapımın yeni sezonunda oyuncuları bekleyen gelişmeler tek tek ele alındı. Daha çok oyuncu isteklerine kulak verilen bu sezonda yapılan değişiklikleri sizler için özet geçtik. Gelin hep beraber inceleyelim.

Dereceli Sıralandırma Sistemi:  7 Kasım tarihinde sona erecek olan 2016 sezonu ile birlikte dereceli sistemdeki sıralamanıza göre ödüller alacaksınız. 2017 sezonu ise 6 Aralık tarihinde başlayacak. Bu bir aylık dönemde sezon öncesi güncellemelerle yeni sezona ısınmaya başlayacaksınız.

2017 sezonundaki dereceli sıralama sisteminde değişikliğe gidilecek. Riot geçen sezon bireysel olarak oynayan oyuncuların zararına olan dinamik sıralama sisteminde ısrar etmişti. Ancak bu sezon bu sistemden geri döndü. Böylece hem tek kişi ya da iki kişi beraber oynayan oyunculara hem de birlikte takım olarak oynayan oyunculara özel iki farklı dereceli sistem oyuna dahil etti. Bunlar Tekli/Çiftli Dereceli Sıralama ve Esnek Dereceli Sıralama.

Tekli/Çiftli sistemde, Altın’dan sonrası için oyuncular ya tek başlarına ya da güvendikleri bir arkadaşıyla oyuna girebilecek. Şampiyonluk aşamasında ise maalesef herkes tek başına. Önceki sezonlardan farkı ise bu sezon oynamak istediğin iki rolü seçip, oynamayı istemediğin bir rolü de çıkartabileceksiniz.

Esnek sistem, geçen sezonki dinamik sıralama ile aynı özelliklere sahip olacak. Ayrıca iki sistemde de iyi derecelere gelen oyunculara ekstra ödüller verilecek.

Oyun Tekrarı ve Antrenman Modu: Yeni sezonun diğer yeniliklerinden biri de oyuncuların uzun zamandır beklediği modlar olacak. Bunlar Oyun Tekrarı ve Antrenman Modu. Bu modlarla birlikte geçmiş oyunlarınızda beğendiğiniz güzel oyunları kaydetmenize ve sonradan izlemenize imkan tanıyacak.

Ayrıca videoları kaydederek sosyal medyada da paylaşabileceksiniz. Modda yer alan tarama özelliği sayesinde aradığın pozisyonları daha hızlı bulabileceksin. Böylece tüm karşılaşmayı yeniden izlemene gerek kalmayacak.

Antrenman Modu sayesinde haritanın aşılabilir duvarlarına aşina olmak, bekleme sürelerini sıfırlayabileceğin ortamda yeteneklerin ile dilediğin çeşitlilikte kombolar çıkartarak kendini geliştirme imkanı bulacak, her defasında yeni bir oyun başlatmadan dilediğince farklı seçeneklerle sihirdar vadisinin hakimi olacaksınız. Böylelikle son vuruş, kombolar, ilginç sıra dışı seçimler deneyerek kendinizi geliştirebilirisiniz.

İstemci: Bu sezonun yeniliklerinden biri de oyun istemcisinin değişecek olması. Oyunun istemcisinin görsel olarak daha kaliteli bir temaya sahip olması, gelen ve gelecek olan yeniliklerin istemciye daha kolay bir şekilde uygulanabilir olacak olması ve basit bir kullanıma sahip olması için Riot Games uzun zamandır yeni bir istemci üzerinde çalışıyordu.

Alfa testlerini sürdüren Riot Games, yakın zamanda başvuran oyunculardan seçilen bir grup ile yeni istemciyi oyuncuların deneyimine sunacak ve yeni sezonla birlikte oyuna ekleyecek. Oyuncular Açık Beta sürümüne ise sezon öncesi dönemde ulaşacak.

Suikastçılar: Her sezon öncesi ve arası dönemde belli rollerdeki şampiyonları yenileyen Riot Games’in yeni hedefi ise Suikastçılar oldu. Değişen oyun yapısıyla birlikte eskisi kadar güçlü olmayan ve unutulmaya başlayan şampiyonları yeniden vadiye kazandırmak isteyen Riot Games, Suikatsçı olan şampiyonlar üzerinde güncellemeye gidecek.

Bu güncelleme ile birlikte Talon, Rengar, LeBlanc, Katarina büyük değişiklikler gerçekleştirirken, Fizz, Zed, Akali, Kha’Zix, Shaco ve Ekko şampiyonları da ufak çaplı değişikliklere sahip olacak.  Şampiyonlarla ilgili detaylı değişiklikleri buradaki haberimizden inceleyebilirsiniz. Suikastçı güncellemesi ile birlikte oyuna yeni terimler, yeni eşyalar ve yeni teknikler de dahil olacak.

Öncellikler Suikastçılara özel olan bir terimle karşılaşıyoruz. Bu terimin adı Zırh Deşme. Zırh Deşme, şampiyonun sahip olduğu saf zırhı delen özelliğin adı oldu. Yani ilave zırh delmeden farklı bir istatistik olacak. Bu özellikle birlikte yeni eşyalar ve eşya güncellemeleri de gerçekleşti. Şu şekilde inceleyebilirsiniz:

Eşya Güncellemeleri 1

Eşya Güncellemeleri 1

Eşya Güncellemeleri 2

Eşya Güncellemeleri 2

Oyuna eklenen mekanik değişikliklerine bakacak olursak rakip şampiyonlar tarafından görülemeyen karakterlerin özellikleri artık ikiye ayrıldı. Bunlar Kamuflaj ve Görünmezlik olarak belirtildi. Kamuflaj özellikleri daha uzun süreli bir görünmezlik etkisine sahip, koridor değiştirebilecek, odağını değiştirebilecek özellikler. Yani Evelyn, Rengar, Twitch gibi şampiyonların yetenekleri kamuflaj sınıfına giriyor.

Görünmezlik ise taktiksel bir gizlilik olarak öneme sahip. Shaco’nun yok olması, Akali’nin perdesinde gizlenmesi, LeBlanc, Vayve ve Wukong’un bazı yetenekleri de bu sınıfa giriyor.

Bu mekaniklerle birlikte pembe totemin sağladığı avantajlar da değiştirildi. Pembe totem artık görünmez ve kamuflaj içerisindeki karakterleri görmenize olanak sağlamıyor. Pembe totem artık bir kontrol totemi oldu.

Pembe totem ile birlikte rakiplerinizin kurduğu gizli tuzakları görebilir, totem kendisinin sahip olduğu görüş avantajını haritanın görünürlüğünü arttırmak için kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra pembe totemin menzili içine atılan rakip totemlerin görüşünü de keserek, rakip takımın totem hakkını boşa kullanmasına sebep oluyor.

Orman: Yeni sezonun son değişikliği de ormana yapılacak. Ormanın canlılığını arttıran Riot Games, orman rolünde oynayacak şampiyonlar için kullanılan anahtar kabiliyetinde de değişikliğe gidiyor. Bunların yanı sıra eşyalara da bazı güncellemeler yapılacak.

Orman canlılığını arttırmak için ormana yeni bitkiler dahil olacak. Ayrıca kampların bir çoğunda da değişiklikler mevcut. İlk olarak eklenecek olan bitkilerden bahsedelim. Üç çeşit bitki oyuna eklenecek. Bunlar Saçartohum, Keşif Çiçeği ve Can Eriği olacak. Hepsi isminden de anlaşılıyor. Saçartohum, Ziggs’in patlayan mantarı gibi özelliği sahip. Bunun ister kamplar arasındaki mesafeyi kısaltmak için kullanın isterseniz de rakibinizden kaçabilmek ya da rakibini istemediği bir duruma sokmak için.

Keşif Çiçeği’ni kullandığında vuruş yaptığınız yönün aksine bir polen dalgası haritaya dağılmakta ve buradaki tüm görüşü sağlamakta. Buna totemler de dahil böylelikle, rakibinizin hareketlerini tahmin edebilme konusunda avantajlı olabilirsiniz. Can Eriği ise patlattığınızda size belli bir miktar can ve mana veren beş erik alana dağılır. Ancak bunları toplarlen yavaşlatma etkisine maruz kaldığınızı da belirtmekte fayda var.

Orman kamplarındaki değişikliklere göz attığımızda, artık Mavi Gözcü ile Kırmızı Korkabuk kamplarında yalnız başına olacak ve küçük dostları oyunda bulunmayacak. Keskin Gagalar’a ise takviye yapıldı. Kesmeniz gereken biri büyük altı Keskingaga sizi bekliyor. Gromp’un zehir özelliği kaldırıldı ancak Dil Yarası etkisi erkenden etki etmeye başlayacak. Kayacıllar’ı kestiğinizde ise artık iki bölünecek ve yeniden kesmek zorunda kalacaksınız.

Anahtar kabiliyeti değişikliğinde ise bu sezon ormancıların vazgeçmediği kabiliyet olan Çağların Kuvveti kabiliyeti oyundan kaldırılacak. Onun yerine gelecek olan kabiliyet Heyulanın Cesareti olacak. Bu kabiliyetin sağlayacağı avantaj ise rakibe uygulanan kitli kontrol yeteneği size ekstra bir kalkan sağlayacak.

Orman değişikliği ile birlikte Ordu Kalkanı’nda güncelleme yapılırken, iki yeni eşya da oyuna dahil olacak. Eşyalar şu şekilde olacak;

Eşya Güncellemeleri 3

Eşya Güncellemeleri 3