Sony; bulut sisteminin geleceğine güvenerek 2012 yazında streaming servisi Gaikai’yi 380 milyon dolara satın almıştı. Şimdi de CES 2014 fuarında Sony; Gaikai tabanlı video oyun streaming servisi PlayStation Now’ ı duyurdu! Sistemle birlikte PlayStation, PlayStation 2 ve PlayStation 3 oyunlarını internet üzerinden stream ederek PS4 üzerinde oynayabileceğiz. Sony’nin yetkili ismi Andrew House’ın açıklamasına göre, bu sistem ayrıca tüm PlayStation aygıtlarından bir ekosistem kurarak oyunları istediğimiz cihazdan oynamamızı sağlıyor. Aylık bir ücret karşılığı kullanılacak oyun streamig servisi ile akıllı telefonlar, tabletler, 2014 model Bravia TV’ler ve Playstation oyun konsollarının hepsi birer Playstation oyunu oynatan cihaza dönüşecek! Detaylı ayrıntılar daha sonra paylaşılacak.

Açıklamalara göre Gaikai tabanlı video oyun streaming servisi’nin kapalı betası sadece Kuzey Amerika için Ocak 2014 sonunda hazır olacak ve şimdilik sadece PlayStation 3 oyunlarını PS Vita ve Sony Bravia televizyonlar üzerinde oynatabilecek. Ayrıca bu beta multiplayer oyunlarını, PSN mesaj ve kupalar servisini de destekleyecek. Bu da demek oluyor ki Playstation oyun kütüphanesindeki oyunları artık sadece Playstation konsollarında değil, destekleyen diğer pek çok cihazda da oynayabileceğiz. Sistemin tam olarak geniş kitlelere kullanıma açılması ise 2014’ün yaz aylarında gerçekleşecek.
Bu gelişmelerle birlikte Sony’nin Gaikai ve bulut teknolojisine güveninin tam olduğunu görüyoruz. Bulut teknolojisi’nin oyunlara ve oyunculuğumuza nasıl bir etkisi olacak zamanla göreceğiz.

playstation-now-devices_1269