Daha öncelerde de oyunun çıkışından 3 gün sonra klavye&mouse ile oynamayı başaran Valve News Network kurucusu Tyler McVicker, aynı zamanda oyuna Half-Life 2 HUD kısmını bile eklemeyi başarmıştı. Valve geliştiricisi Dario Casali, oyunun sıfırdan VR için geliştirildiğini, klavye&mouse için uygun olmadığını söylese de, mod hazırlayanlar için bu bir engel değil gibi görünüyor.

Öyle ki bunun için hazır bir mod bile yayınladılar. Uzun yıllardır yeni Half-Life oyunu için bekleyen insanlar, VR olarak çıktığında bir sevinmiş, bin üzülmüş olmuştu. Buna çare olan “r57zone” adlı bir modcu, çok sağlam olmasa da bu konuda oldukça iyi bir iş çıkarmış diyebiliriz. Bazı kusurlara sahip olsa da, oyunu klavye&mouse ile yönetmenizi mümkün kılıyor.

Tabi tamamen VR için yapılmış olan Half-Life: Alyx, klavye&mouse için tasarlanmadığından, bazı dinamikler, aksiyon yerlerindeki o yaşayacağınız efektler vb. bazı şeyleri alıp götürüyor. Ancak VR sahibi olamayan ve hikayeye göz atmak isteyen bunca hayran için, büyük ihtimal bunlar oldukça ufak bedeller olarak görünüyordur. Modun kendisine bu linkten ulaşabilirsiniz.