actual_1384451447

Rockstar Games’in geçtiğimiz hafta duyurduğu gibi bugün çıkışını gerçekleştirecek olan GTA V’in ilk eklenti paketi oyuncularla buluştu.

Oyunun çoklu oyuncu versiyonu olan GTA Online’a yeni görevler, araçlar, silahlar ve karakter özelleştirmeleri getiren bu ücretsiz pakete, 1.06 güncellemesini kurarak Playstation 3 ve Xbox360 platformlarında erişebilirsiniz.

Kısaca hatırlatmak gerekirse ücretsiz “Beach Bum” ek içeriği ile birlikte, oyuna kumsal arabası BF Bifta, zorlu off-road kamyonu Canis Kalahari ve kumsal kamp kamyoneti olan Bravado Paradise ile klasik hız botu Speeder araçları ekleniyor. Bu araçlara oyunun single-player versiyonundaki garajda ulaşacağınız gibi GTA Online’da southernsanandreassuperautos.com sitesinden ücretsiz sipariş ederek sahip olabilirsiniz. Bir deniz aracı olan Speeder için ise docktease.com‘dan sipariş vermeniz gerekiyor.

gtaonline_araclar_silahlar

Öte yandan hem Online hem de single-player için sahillerde geçen mücadelelerinizde işinize oldukça yarayacak olan yeni SNS Pistol ve yakın dövüşte düşmanlarınızın kafasında parçalayacağınız kırık şişe silahları da sizleri bekliyor.

LOS SANTOS & BLAINE COUNTY DÜNYASINA 30 YENİ GÖREV

Beach Bum paketi sadece araçlar ve silahlarla sınırlı değil. Sahil temalı yeni yarışlar, deathmatch’ler, paraşütlü atlayışlar, Last Team Standing, Gang Attack modları ve “Survival on Del Perro Pier” adındaki Survival modu ile birlikte GTA Online’a 30 yeni görev daha ekliyor.

1.06 GÜNCELLEMESİ

Beach Bum paketinin gelmesi dışında, 106. güncellemesi ile birlikte oyundaki birtakım sorunlarda giderilmiş durumda. Bunlara bakacak olursak:

 • Oyuncuların kendi sigortalı ve tracker’lı kişisel araçlarına başka bir oyuncu bindiğinde aracın kaybolması sorunu giderildi.
 • GTA Online’a giriş yaptıktan sonra cloud sunucuları çöktüğünde ve herhangi bir mini-oyun başlatıldığında oyuncuların gökyüzü kamerasında takılı kalması sorunu giderildi.
 • Daha önceden tamamlanmış olmasına rağmen ‘Damaged Goods’ görevinin yeniden başlatılabilmesi sorunu giderildi.
 • Nadiren oyuncuların Declasse Sheriff SUV aracını Los Santos Customs’a sokup modifiye ederek menülerin işlev bozukluğuna yol açmasına neden olan sorun giderildi.
 • Nadiren oyuncuların oyunu boşta bırakıp odadan kick’lenmesinden ve bir online sunucusuna yeniden girememesinden sonra kişisel araçlarını kaybetmesi sorunu giderildi.
 • Oyuncuların bazen golf sopasıyla bir yayayı öldürdükten sonra oyunun takılıp kalmasına neden olan sorun giderildi.
 • Oyuncuların kendi kişisel araçlarını Los Santos Customs’da sattıktan sonra Online’dan hikâye moduna geçiş/çıkış yaparak aracına yeniden sahip olmasına olanak sağlayan kötüye kullanım engellendi.
 • Oyuncuların Los Santos Customs’a Bati 801’i tekrar tekrar satmasına olanak sağlayan kötüye kullanım engellendi.
 • Oyuncuların üst kesim bir garajdan çıkarken bir görevi kabul ederek aracını kopyalamasına olanak sağlayan kötüye kullanım engellendi.
 • Tüm oyuncuların aynı ekipteyken Team Deathmatch’e başlayabilmesine olanak sağlayan kötüye kullanım engellendi.

actual_1384708242

GTA ONLINE’A DİNAMİK AYAR

Oyuncuların verdiği geri bildirimler ve Rockstar Games’in gözlemleri ile birlikte GTA Online’daki ekonomi, ödül ve cezalandırma sistemi değişiyor.  Serbest dolaşımda diğer oyuncuların araçlarını patlatmak gibi kötü davranışlarda bulunan oyunculara “Bad Sport” adı altında bir istatistik veriliyor ve bu kötü davranışlara devam eden oyuncular cezalandırılıyordu. Yeni güncelleme ile birlikte “Bad Sport” olmak biraz daha düzenlenmiş durumda.

 • Oyuncuların kişisel araçlarını patlatarak Bad Sport cezasına çarptırılma sisteminde Bad Sport’a ulaşmak için patlatılması gereken araçların sayısı artırıldı. Kısacası artık oyuncular 4-5 araç patlatımında hemen Bad Sport olmayacak.
 • Hareketsiz bir tanka çarparak araçları patlayan oyuncuların olması halinde tank hareket etmediği, yani tanktaki oyuncu kasıtlı olarak bir oyuncunun aracını patlatmadığı takdirde artık Bad Sport cezasına çarptırılmayacak.
 • Race, Deathmatch ve Parachuting modlarındaki GTA$ ve RP ödülleri artık tamamlanma süresine göre baz alınmakta.
 • Oyuncular artık kooperatif görevlerde başarısız olduğu veya rekabete dayalı bir görevde kaybeden takım olduğunda görevin sona erme zamanına göre GTA$ ve RP kazanacak.
 • Oyuncular artık görevleri yüksek zorluk seviyelerinde bitirdiğinde bonus GTA$ kazanacak (Normal = 1.25, Hard = 1.5).
 • Team Deathmatch’te her iki takımdaki tüm oyuncular da artık aynı GTA$ ve RP’i kazanacak. Örneğin, kazanan takım 4-5x kazanmışsa, kaybeden takım da aynısını kazanacak.
 • Bazı yarış modlarında ortaya çıkan birtakım çöp/enkazlar (örnek olarak, ‘Down the Drain’ yarışında yollardaki karton birikintileri) kaldırıldı.
 • Pegasus’un teslimat ücretleri 1.000$’den 200$’a indirildi.
 • Lester’ı arayarak aranma seviyesini sildirme ücreti artık sahip olduğunuz yıldız sayısına göre belirlenmekte: Artık bir yıldız başına 200$ dolar düşüyor.
 • Erişilmesi pek kolay olmayan, kötüye kullanım yoluyla elde edilmiş kısıtlı araçların (bunlara tanklar, helikopterler ve polis araçları da dahil) oyuncunun garajına saklanması artık mümkün olmayacak.
 • Oyun içindeki southernsanandreassuperautos.com web sitesine eklenen yeni araçlar şöyle: BF Dune Buggy, Canis Bodhi, Karin Rebel, Maibatsu Sanchez 2, Vapid Sadler, Vapid Sandking SWB.
 • Araç kaybı sorunlarını ortadan kaldırmak için, bir araç satın aldığınızda veya araç modifiye ettiğinizde ek bir otomatik cloud sunucu kaydı gerçekleşecek.

Yukarıdakilere ek olarak, oyuncuların ‘Criminal Records’ yarış modunu tekrarlayarak RP kasması da artık mümkün görünmüyor zira görünüşe bakılırsa bu güncellemeyle birlikte fazladan RP ve GTA$ veren bu yarış modu da patch’lenmiş gibi görünmekte. Criminal Records’u tekrarlayarak rank atlama çabası içerisinde olanlar için üzücü bir haber.

Oyunun 1.06 güncellemesi ile birlikte herkes bu ek pakete sahip olacak, belki çoğu oyuncu yeni bir eklenti paketinin geldiğini farkedemeyecek bile zira Beach Bum ufak bir eklenti paketi. Fakat birkaç silah ve savaş alanını dahi parayla satan günümüz oyun firmalarına ders olması gereken DLC serisinin ilki. İleride Beach Bum’ın yanı sıra ücretsiz yeni eklenti paketleri, içerik yaratıcılar ve geri bildirimler alınarak yapılan içerik güncellemeleri bizleri bekliyor olacak. O zamana dek şimdilik Beach Bum paketi ile birlikte sahillerin tadını çıkarın; keyifli oyunlar!