HABERLER

GTA V Soundtrack Kayıt Aşaması & GTA Online için Yeni Müzikler Yolda

By 02 Nisan 2014 Haziran 7th, 2018 No Comments

actual_1395068788

Tyler the Creator ve Woody Jackson, Grand Theft Auto V’in soundtrack kayıt aşamalarında.

Oynanışı, özellikleri, uçsuz bucaksız dünyası ve görevleri kadar en az müzikleriyle de göz dolduran GTA V’in çıkışının üzerinden yaklaşık 7 ay geçmiş olmasına ve hikâye bölümünü pek çok kişi bitirmiş olmasına rağmen kendisinden hâlâ kopamamamızın sebeplerinden biri de hiç kuşku yok ki müzikleri. Gerek radyo istasyonlarındaki şarkıları, gerekse görevlerde çalan fon müzikleri oyunun müzik yanını neredeyse kusursuz kılıyor ve belki de bundandır ki, The Music of Grand Theft Auto V albümü son zamanlarda kesinlikle satın alınması gereken albümlerin başında geliyor.

Rockstar ise birbirinden usta müzisyenlerin ellerinden çıkmış bu müziklerin ortaya çıkış öyküsünü oyun severlerle -ve tabii ki müzik severlerle- Electronic Musician dergisinde paylaştı.

ELECTRONIC MUSICIAN İLE GTA V MÜZİKLERİNİN PERDE ARKASI

Electronic Musician, modern müzik dünyasındaki en saygın dergilerden biri. Mart sayısında Grand Theft Auto V soundtrack’lerine yer veren ve GTA V’i kapağına taşıyan dergi, oyunun müziklerinin yapım aşamasını en ince ayrıntısına kadar ele alıyor. Dergi, “Grand Theft Auto V: Crafting Epic Game Music from Soundtrack to Score” adındaki 6 sayfalık dosya konusunda oyunun bestecileri olan Woody Jackson, Alchemist ve Oh No’nun yanı sıra Flying Lotus ve Chain Gang of 1974 gibi oyunun radyo istasyonlarında oyun için özel olarak besteledikleri şarkılarıyla yer alan müzisyenler ve Rockstar’la gerçekleştirdikleri röportaja yer veriyor.

Dergiden bir bölüm:

Besteciler, oyunun her bir ana karakterine o karakterin imzası niteliğinde olan fon müzikleri bestelemek için kolları sıvadı. Tangerine Dream’den Edgar Froese, Michael De Santa’nın müziklerini yaptı. Alchemist ve Oh No, Franklin Clinton’ın müziklerini yaptı. Woody Jackson ise Trevor Philips’in müziklerini yaptı. Ancak müzikler oyunun gidişatının herhangi bir noktasında veya tüm bestecilerin kendi çalışmalarının bir karışımı olan ve gerçek bir takım çalışması olan The Score (The Music of GTA V) albümünde de duyulabilir. Bu fon müzikleri görev başladığında başlıyor; arabadan çıkmak veya bir diğer karakterle konuşmak gibi bazı eylemler gerçekleştirerek müzikler radyo istasyonu müziklerinden ayrılıyor. Fon müzikleri, görev boyunca oynanışa da etki ediyor.

The Alchemist, “Oh No ve ben bunu nasıl yapacağımızı anlamaya çalışıyorduk.” diyerek sözlerine başlıyor ve devam ediyor: “Oyunu her oynadığınız zaman, olaylar daha farklı şekilde gerçekleşiyor. Bunun otomasyonla pek bir alâkası yoktu fakat ilginç olacak olan nota yaratmakla alâkası vardı… Bu durum kendi albümünüzü yapmaktan farklı bir şey çünkü bir sanatçı olarak tek bir yoldan gitmek zorundasınız, aksi takdirde bununla başa çıkamazsınız. Bir işinizin olması güzel bir şeydi. Tek yapmanız gereken bununla başa çıkmak. Sonunda ise, güvenilir bir hal aldı.”

Hem GTA hayranları hem de müzik bağımlıları için stüdyo gruplarının kayıt aşamalarından orijinal elektronik orkestrasyon prodüksiyonuna, kullanılmış enstrüman ve prodüksiyon araçlarının listesinden radyo istasyonlarındaki şarkı seçimlerinin derlemesine ve oyunun fon müzikleri albümündeki DJ Shadow’un prodüksiyon tekniklerine kadar GTA V’in müziklerine dair merak ettiğiniz her şey, tonlarca detayla birlikte sadece Electronic Musician dergisinin Mart sayısında…

GRAND THEFT AUTO ONLINE’A YEPYENİ MÜZİK GÜNCELLEMELERİ

Ayrıca Rockstar, GTA Online güncellemelerinin bir parçası olarak, Survival, Deathmatch ve oyuncuların Creator aracıyla yarattığı Online modlara Tangerine Dream, Woody Jackson, Alchemist ve Oh No’nun ellerinden çıkmış ancak daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış ve hiçbir yerde duyulmamış yepyeni atmosfer/fon müzikleri getirmeye hazırlanıyor.

İleride gelecek olan bu müziklerin küçük bir örneğini aşağıdan dinleyebilirsiniz. Oldukça iyi görünüyor…

Banka soygunları, Creator genişleme paketi gibi yepyeni güncellemeler ve ileride gelecek olan daha fazla yeni GTA Online güncellemeleri için takipte kalmaya devam edin. Ve tabii ki yakın zamanda gelmesi beklenen GTA V için hikâye DLC’si ve PC duyurusu için de gözünüz bizde olsun…