Geçtiğimiz hafta duyurulan, GTA Online’a birçok yeni içerik ve oldukça kullanışlı yeni özellikler getiren ve uzun zamandır merakla beklenen GTA Online’ın yeni ücretsiz güncellemesi The High Life, 13 Mayıs’ın gelmesiyle birlikte PSN ve Xbox LIVE’da yerini aldı! DLC’ye, oyununuza girdiğinizde otomatik olarak karşınıza çıkan 1.13 güncellemesini kurarak ulaşabilirsiniz.

High Life güncellemesi oyunculara aynı anda iki farklı apartmana sahip olma özelliği, Vinewood’dan Eclipse Towers, Rockford Hills’den Richards Majestic, Little Seoul’dan Tinsel Towers, şehir merkezinden 4 Integrity Way ve sahilden Del Perro Heights olmak üzere beş adet dizaynı farklı satın alınabilir yepyeni apartmanlar sunuyor. Satın almak için her zaman olduğu gibi haritadan yerlerine gidebilir veya kısa yoldan oyun içindeki internetten Dynasty8realestate.com adresine girerek beş apartmandan dilediğinizi satın alarak ikinci apartmanınıza kavuşabilirsiniz.

Aynı anda iki farklı apartmana sahip olmakla birlikte artık iki farklı garaja da sahip olabiliyorsunuz. Böylece artık garajınız dolduğunda diğer apartmanınızın garajından devam edebilirsiniz. Bununla birlikte oyuna garajınızda saklayabileceğiniz yepyeni dört araç da ekleniyor: Enus Huntley S (SUV araba), Dewbauchee Massacro (spor araba), Pegassi Zentorno (süper araba) ve Dinka Thrust (motosiklet), Legendary Motorsport’ta sizleri bekliyor. GTA Online’ın yanı sıra bu araçlar, Story Mode’da da üç karakterimizin garajına otomatik olarak ekleniyor.

 

Sol: Zentorno, Massacro, Huntley S. Sağ: Thrust

Ve Ammu-Nation dükkânlarına yeni bir ürün de gelmiş durumda: Oldukça kuvvetli yeni bir saldırı silahı olan Bullpup Rifle, düşmanlarınızı haşat etmek üzere sizleri bekliyor.

Bullpup Rifle (solda).

Yeni araçlarınızı ve silahınızı denemeniz için Rockstar, oyuna pek çok yepyeni görev ve iş de eklemiş durumda; 8 adet yepyeni görevler de buna dahil. Her ne kadar duyurusunda 5 dense de, Rockstar görevleri 8’e çıkarmış gibi görünüyor. Yeni görevler şöyle:

Contact: GTA Today | Artificial Scarcity | Crime Scenester | Hit ‘Em Up | Master Data | Handle with Care | On the List | Denial of Service

Görevlerin yanı sıra, gün sonunda oyuna birtakım yeni işler de eklenecek. Şimdilik eklenecek yarışlar şöyle:

Land Race: Stock Market Crash | Loss Leader | Home In The Hills | Thrusting Motion

Sadece yarışla kalmayıp, çok yakında Capture, Survival, TDM ve Last Team Standing için de yeni modlar GTA Online’da yerini alacak, takipte kalın.

High Life, GTA Online oyuncuların geribildirimlerine dayanarak oyuna eklenmiş yeni özellikler barındırıyor. İşte tamamen GTA ailesinin fikirlerinden ortaya çıkan ve oyuna eklenenlerden birkaçı:

  • Mental State: Güncellemeyle birlikte GTA Online’a eklenen yepyeni bir istatistik. Bu istatistik sizin nasıl bir ruh hali ve akıl sağlığı içerisinde olduğunuzu göstermenizi sağlayacak. Eğer etraftaki yayalara ve diğer oyunculara durmadan rastgele saldırırsanız, haritanızdaki simgeniz kırmızıya dönüşecek ve diğer oyuncular sizin simgenizi kırmızı olarak görecek. En kırmızı simgede olan oyuncu, en psikopat oyuncu anlamına geliyor. Beyaz simgede olan oyuncu ise arkadaşçıl ve kimseye zararı olmayan oyuncu demek. Her yaptığınız hareket, atılım, Mental State istatistiğinize etki edecek. Örneğin; bir aracı patlatmak veya bir yayayı öldürmekten ziyade bir oyuncuyu öldürmek, daha hızlı bir biçimde simgenizi kırmızıya dönüştürecek. Daha psikopat oyuncuları öldürmekten ziyade beyaz simgede olan masum bir oyuncuyu öldürmek, daha hızlı bir biçimde simgenizi kırmızıya dönüştürecek. Diğer kırmızı renkte olan psikopat oyuncuları öldürmek, istatistiğinize etki etmeyecek, ancak eğer beyaz renkteki masum oyuncuları öldürürseniz, işte o zaman istatistiğiniz kızışacak… Mental State ayrıca Freemode’da bir çeşit matchmaking sistemi de sunuyor. Ne tür bir Mental State’deyseniz, yani nasıl bir ruh hali içerisindeyseniz, sizinle aynı istatistiğe ve aynı tarza sahip olan oyuncuların sunucusuna yönlendirileceksiniz. Eğer kırmızı simgeli bir deli, sizin sunucunuza gelirse, dikkatli olmanızda fayda var!
  • ‘Non-Contact’ yarışları: Yarışlar için eklenen yeni bir özellik. Eğer bir Non-Contact yarışı açarsanız, diğer oyuncular sizin gözünüze şeffaf bir biçimde, yani “hayalet” olarak görünecek. Böylece onların araçlarına çarpmanız, onlarla çarpışmanız mümkün olmayacak. Şüphesiz bu özellik, yarışlarda sürekli birbirlerine çarpıp yoldan sapan, takla atan ve bu sebepten dolayı yarışta geri kalan oyuncuları mutlu edecektir. (Her ne kadar diğer oyunculara çarpamayacak olsanız da, trafikte karşınıza çıkan yayaların araçlarına, yapılara ve diğer dekorlara çarpmanız mümkün olacak; bu özellikle sadece yarıştığınız oyunculara çarpmayacaksınız.)
  • Friend Spectate: GTA Online sunucularında ayrı takıldığınız arkadaşlarınız varsa, pause menüsündeki Friends sekmesinden bu özellik sayesinde o arkadaşınızı izleyebilecek, takip edebilecek ve diğer sunucuda neler yaptıklarını görebileceksiniz.
  • Yeni oyuncu hareketleri ve kutlamaları: GTA Online’a karakteriniz için yeni el hareketleri ve bir maçı kazandığınızda Winner ekranında yapabileceğiniz çeşitli kutlamalar da ekleniyor: Jazz Hands, Face Palm, Slow Clap, Thumbs Up ve Nose Pick. Ayrıca artık arkadaşınızla yapabileceğiniz hareketler de bulunuyor; Backslap (sırta vurma) ve Handshake (el sıkışma) gibi.
  • Yeni kıyafetler: Rockstar, ayrı ayrı üst baş sunmaktan ziyade bu sefer bütün ve hazır giyimlik kıyafetler, yani Outfit sunuyor. Herhangi bir kıyafet mağazasına gidin ve hazır giyimlik ceketler, pantolonlar, yelekli takım elbiseler ve ayakkabılardan oluşan birbirinden lüks kıyafetlerden beğendiklerinizi alın.

Story Mode’da yer alan ancak GTA Online’da bulunmayan 10 adet araç artık GTA Online’da da High Life güncellemesinin bir parçası olarak yerini almış durumda. Online’da oyun içindeki internetten southernsanandreassuperautos.com ve legendarymotorsport.net adreslerine girerek aşağıdaki araçlardan artık istediklerinizi satın alabilirsiniz:

 • Bravado Banshee Topless
 • Inverto Coquette Topless
 • Vapid Dominator Ocelot F620
 • Schyster Fusilade
 • Maibatsu Penumbra
 • Ubermacht Sentinel XS
 • Ubermacht Sentinel (üstü açık)
 • Grotti Stinger Topless
 • Coil Voltic Topless

Tüm bu yeni eklemelerin ve yeni özelliklerin yanı sıra, bugünkü 1.13 güncellemesi oyuna birtakım yeni bug düzeltmeleri ve geliştirmeleri de getiriyor:

 • Stunt’çı oyuncuların geribildirimleri göz önüne alınarak, son güncellemedeki motosiklet fiziklerindeki değişiklik eski haline döndürüldü.
 • Oyuncuların garaj içinde ateş edebilme glitch’i giderildi.
 • Oyuncuların, sigortalanmış olmasına rağmen bazen araçlarını geri alamaması sorunu giderildi.
 • İtfaiye araçlarının su sıkamaması sorunu giderildi.

Güncellemeyle birlikte yapılan tüm iyileştirmelerin tam listesine Rockstar Support‘dan ulaşabilirsiniz.

Bu ücretsiz güncellemeye ulaşmak için, konsolunuzu internete bağladıktan sonra GTA V’e girmeniz yeterli. İnternet bağlantılı konsolunuzdan oyuna girdikten sonra otomatik bir güncelleme (1.13) ekranı karşınıza gelecek (Xbox 360 kullanıcılarının ayrıca GTA Online’a girdikten sonra ek bir uyumluluk paketi yüklemesi gerekecek).

İyi oyunlar!