actual_1386616689

GTA Online’ın son yayımlanan güncellemesiyle kendi Deathmatch ve Yarış modlarınızı yaratın.

Ücretsiz GTA Online güncellemesi olan Deathmatch & Race Creator Beta, daha önceden Rockstar’ın duyurduğu gibi dün itibariyle PS3 ve Xbox 360 için yayına girdi. Oyununuza girdiğinizde otomatik olarak karşınıza çıkan 1.07 güncellemesini yükleyerek, Rockstar ekibinin oyunu geliştirirken kullandığı aynı araç türü olan bu içerik yaratıcısına ücretsiz olarak kavuşabilirsiniz…

Bu içerik yaratıcısıyla birlikte kendi kanlı çatışmalarınızı, nefes kesici sokak yarışlarınızı, göz alıcı it dalaşlarınızı ve daha fazlasını kendiniz tasarlayabileceksiniz. Ayrıca kendi yaptığınız deathmatch’lerinizi ve yarışlarınızı Rockstar Games Social Club üzerinden tüm dünyayla paylaşabilecek, böylece dünya üzerindeki tüm oyunculara ve arkadaşlarınıza yarattığınız modlarınızı keşfetme, indirme, oynama, oylama ve paylaşmasına imkân tanıyabileceksiniz.

Oyuncular aşağıdaki modlarda kendi işlerini (Jobs) yaratıp özelleştirebilecek:

  • Deathmatch
  • Team Deathmatch
  • Race
  • GTA Race
  • Rally Race

Creator’a, oyun menüsündeki Online sekmesinden Creator (BETA)‘ya geçiş yaparak ulaşabilirsiniz. Buradan sonra da kendi deathmatch’lerinizi ve yarış modlarınızı yaratabilir, ya da önceki yaptıklarınızı yükleyip yeniden düzenleyebilirsiniz. Kendi modlarınızı yaratmaya başlamadan önce Creator hakkında bilgi sahibi olmak için Tutorial’a girerek Creator’ın kullanımı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz (ki bunu kesinlikle öneririz).

actual_1386608585

Deathmatch Creator’da, bir oyuncunun öldükten sonra nerede doğacağına (Spawn Point) karar verebileceğiniz gibi silah (Weapon) ve çelik yelek (Armor) yerlerini de kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Deathmatch

Tek kişilik veya takım mücadeli çatışmalarınızı artık kendiniz yaratabilirsiniz. Los Santos veya Blaine County’nin herhangi bir yerinde deathmatch mekânınızı bulun ve daha sonra da oyuncuların sizin deathmatch’inize nerede başlayacağına Trigger Location ile belirleyin. Oyuncuların öldükten sonra nerede doğacağına Team Start Point veya Spawn Point ile ayarlayıp kendi maçınızın oynanış seçeneklerini özelleştirebilirsiniz. Hangi silahların kullanılacağına, hangi silahın nerede olacağına silah pick up’larını kendiniz teker teker yerleştirerek karar verebilir, silahların yanı sıra araçların yerlerini de (tür ve modellerini yine kendiniz kararlaştırarak) kendiniz belirleyebilirsiniz. Ayrıca çatışmalar sırasında daha iyi siper almak veya bir çatışmanın ortasına bodoslama dalmak üzere Sanchez motosikletiniz ile rampalardan atlamak için etrafa konteyner ve rampa gibi birtakım eşyalar da yerleştirebiliyorsunuz.

actual_1386608597

Yarışçıların sayısını ve başlangıç noktasının boyutunu kendiniz tasarlayın.

Yarışlar

Kendi yarış modlarınızı yaratmaya başlamadan önce yarış yaratıcısı hakkında bilgi sahibi olmak için Tutorial’a girerek Race Creator’ın kullanımı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. İlk kara yarışınızı (Land Race) başarıyla tasarlayıp paylaştıktan sonra deniz (Sea Race) ve hava (Air Race) yarışları da açılmış olacak. Race Creator’da yarış tipini (Race, GTA Race, Rally Race) kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca yarış güzergâhı (Laps veya Point to Point), oyuncu sayısı, başlangıç noktasının boyutu, araç sınıfları gibi temel şeyler ve daha fazlası da size kalmış durumda. Bu gibi temel noktaları belirledikten sonra, oyunun tüm haritası sizin yarış cennetiniz haline geliyor ve haritanın istediğiniz yerine checkpoint’leri dizip yarış alanını belirleyebiliyorsunuz. Kişisel kamera modundan “stunt jump” noktaları ekleyebilir, yollara barikat benzeri engeller ekleyebilir ve Los Santos & Blaine County boyunca rakiplerinizi kendi hayalinize (ve onları da kâbuslarına) kavuşturabilirsiniz!

actual_1386608609

Yarış güzergâhınızı belirlemek üzere haritanın dört bir köşesine checkpoint’lerinizi yerleştirin.

Her şeyi tamamladıktan sonra kendi tasarladığınız deathmatch’inizi veya yarışınızı paylaşmadan önce, nasıl olduğu konusunda test etme imkânına da sahipsiniz. Kaydedip Social Club’ta paylaştığınız kendi tasarımınız olan modlar, GTA Online’da kendi oyununuzda ve Social Club sitesinde yer alır (Creator’ı kullanmak için kendi online hesabınızla senkronize bir.Social Club hesabınızın olması şart). Rockstar ayrıca oyuncular tarafından tasarlanan bu modların içerisindeki en iyilerini Rockstar Verified Jobs olarak kategorize edecek.

actual_1386608625

Kendi yarattığınız modun, oyun içinde ve Social Club sitesinde görülecek olan fotoğrafını çekin.

Deathmatch & Race Creator Beta’nın yanı sıra, 1.07 güncellemesi GTA V’in hikâye moduna ve GTA Online’a yeni düzenlemeler ve güncellemeler de getirmiş durumda. Bu güncellemeyle birlikte artık “weapon-locked” deathmatch’leri yaratılabiliyor, oyuncular kendi apartmanlarının içinde koşabiliyor, görevlerin zorluk derecesine göre oyuncular daha fazla para elde ediyor ve birtakım hata düzeltmeleride beraberinde geliyor.

Önümüzdeki dönem için hiçbir proje açıklamayan ve sadece GTA V ile GTA Online’a vakit ayıran Rockstar Games, görüşüne bakılırsa GTA V için daha çok içerik güncellemeleri getirecek gibi.