HABERLER

Flappy Birds Oyunculara Veda Ediyor!

By 09 Şubat 2014 Haziran 7th, 2018 2 Comments

Flappy Birds, doğru düzgün uçmayı beceremeyen kuşumsu bir varlığı kontrol edip, dokunmatik ekrana tıklaya tıkaya oynadığımız ve engellere takılmadan ilerlemeye çalıştığımız bir mobil oyun. Oyun tamamen bundan ibaret. Ancak oyun, başarısızlık halinde oldukça sinir bozan ve bu sayede de oyuncuyu kendine bağlayan bir oyun. İşte bu özelliği sayesinde de çok kısa sürede milyonlarca oyuncu tarafından oynanmaya başladı.

Ancak bu popülerlikten oyunun geliştiricisi Dong Nguyen, pek memnun değil. Daha önce twitter’dan “Basın mensupları tarafından rahatsız edilmek istemediğini” söyleyen Nguyen, dün bir başka twit atarak artık katlanamadığını ve 22 saat içinde (bugün saat 15.00 sularına tekabül ediyor) oyunu kapatacağını söyledi.

Tutkulu bir bağımsız oyun geliştiricisi olan Nguyen, bu hareketiyle sanki biraz popüler kültüre, tüketim toplumuna ve bunlardan beslenen akbabalara rest çekmiş gibi. Flappy Birds sayesinde halihazırda kazandığı paranın misli misli fazlasını kazanmaya devam edebilecekken bunu reddetmesi takdire şayan. Daha önceki twitlerinden birinde Flappy Bird’ü kendi başarısı olarak gördüğünü ancak basit yaşamını alt üst ettiği için nefret etmeye başladığını da söylemişti.

Kendisinin duruşunu takdir ediyor, özellikle EA gibi, oyunları ve oyuncuları süt ineği gibi sürekli sağmaya çalışan büyük firmalara örnek olacağını umuyoruz. Bu arada Nguyen Flappy Birds’ün kapanmasından sonra da oyun geliştirmeye devam edeceğini söylüyor.

2 Comments

  • recep dedi ki:

    o kadar kişi beddua ve küfür ediyor bence de kapatsın hissetti tabi 🙂

  • Fatih dedi ki:

    Bence şov yapıyor. Yarın birgün paralar suyunu çekince görürüz gene oyun sektöründe arkadaşı (: