Dünyanın en iyi oyuncuları yakın zamanda Olimpiyat Altın Madalya’sı için rekabete girebilir. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), geleceği ele aldığında, eSporların bir olimpik oyun olduğuna onay verebilir.

Los Angeles, 2024 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak için teklif veren şehirlerden biri olarak, eSporları kamuya vurgulayan açıklamalarda bulunuyor. Esporun popülaritesinden yararlanabileceklerini belirten Los Angeles şehri olimpiyat komitesi, bununla birlikte günümüz gençlerini olimpiyat ruhunu ile tekrardan bağlanabileceğini iddia ediyor.

Los Angeles şehri, geçmişinde bir çok farklı oyunun, bir çok büyük etkinliğine ev sahipliği yaptı. Son olarak League of Legens Worlds 2016’nın Finali, Los Angeles’ta Staples Center’da gerçekleştirildi.

Counter Strike turnuva yorumcusu Henry “HenryG” Greer da eSporun bu şansa sahip olduğunu düşünenlerden. HenryG açıklamasında Bence beş yıl içerisinde ya da öncesinde eSporlar bir spor olarak tanınacak. Bunun olimpiyatlarda olmasına gerek yok ama tabi ki olimpiyatlar esporu uygulanabilir gerçekliğe götürür. dedi.

Yakın zamanda IOC, oyunları yenilemek, modernize etmek için çaba göstermekte. Bu bağlamda Sörf ve Kaykay sporlarını oylayarak 2020 Olimpiyatları’na dahil ettiler. Geçtiğimiz Şubat ayında Kore merkezli International e-Sports Federation’dan (Uluslararası Esporlar Federasyonu) yapılan açıklama ile eSpor, IOC tarafından resmi olarak tanınmaya başlandığı belirtilmişti. Esporların bir spor olarak tanınması çok tartışmalı oldu. IOC’un bu resmi tanıması, spor tarihini temelinden etkileyecek.

Worlds 2016 Finali - Staples Center

Worlds 2016 Finali – Staples Center