League of Legends Worlds 2016’da Yarı Final ilk maçı bugünü yarın sabaha bağlayan gece ile oynanacak. Erken Final niteliğinde olan Yarı Final ilk mücadelesinde iki Kore temsilcisi karşı karşıya gelecek.

Bir tarafta dünyanın en iyi takımı olan, kazanmadık kupa bırakmayan ve son şampiyon SK Telecom T1 yer alırken, diğer tarafta bu sezonun en iyi performansını ortaya koyan, son LCK şampiyonu olan ve bu sezonun en büyük favorisi olan ROX Tigers yer alıyor.

Enlerin savaşı bu gece 01.00’da oynanacak ve Riot Games’in Twitch.tv kanallarından naklen yayınlanacak. Smeb ve Faker’ın en iyisi olmak için vereceği savaşta geçen sene SKT T1 galip gelmiş, KOO Tigers adıyla yarışan aynı kadroyu 3-1 devirerek Dünya Şampiyonu olmuşlardı.

SK Telecom T1

SK Telecom T1

Bu iki takım arasındaki bu sezon yapılan mücadelelerde ise Bahar sezonu normal lig aşamasında ROX Tigers 2-0’lık üstünlük kurmuş ve oynanan beş karşılaşmanın dörtdünden galip ayrılmıştı. PlayOfflar’da ise SKT T1, 3-1 galip gelmiş ve MSI 2016 vizesini kaparak rövanşı almıştı.

Yaz mevsimine baktığımızda SKT bu kez ağırlığını ortaya koymuş ve 2-0’lık üstünlüğe sahip olmuştu. Üstelik oynanan dört karşılaşmanın hepsinden de SKT T1 galip ayrılmıştı. Ancak PlayOff aşamasında SKT T1, Yarı Final’de KT Rolster’a kaybedince ROX Tigers ile karşılaşamamıştı.

İki takımın koridor karşılaşmalarına şöyle bir bakalım;

Duke vs. Smeb: SKT T1’nın son RNG karşısındaki karşılaşmayı göz önünde bulundurursak Duke’ün daha çok antrenman yapması gerektiği aşikar. Dünya şampiyonu apoletine sahip Looper karşısında oldukça zorlanan ve birebir de fazla skor veren Duke, aynı performansı Smeb karşısında gösterirse SKT T1 için işler hiç de iyiye gitmez. Tartışmasız şuan için dünyanın en iyi üst koridor oyuncusu olan Smeb, Looper’ın performansından daha üst düzey bir performans sergileyecektir.

Bu durum Smeb’in aldığı skorlarla birlikte kartopu etkisi yaparak oyunu taşımasına neden olacaktır. Çünkü Smeb’in oyun tarzı tam da buna yatkın. Bu durum nedeniyle de SKT T1’nın Duke’u üst koridorda Smeb’le baş başa bırakmasının imkansız olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor. Böylece SKT T1’nın orman ve orta koridor rotasyonlarını üst koridora kaydırıp Smeb’in beslenmesini önlemeye yönelik olabileceğini anlayabiliriz.

Blank/Bengi vs. Peanut: Peanut’ın turnuva boyunca sergilemiş olduğu performansı ele alacak olursak, turnuvanın en iyi ormancısı dersek yanlış olmaz. Erken oyundaki etkili baskınları ve en zor anlardan paçayı kurtarabilmesi onu inanılmaz bir seviyeye çıkarıyor. Çünkü skor için çok zorlayan ve inatçı bir isim olan Peanut’ın turnuva boyunca hep gıdım canlarla kurtulduğunu gördük. Bu da zor durumlarından altından kalkabildiğini ve elinden geleni sonuna kadar kullandığına işaret.

Blank’ın tarafına bakacak olursak SKT T1’nın en büyük hayal kırıklığı diyebiliriz. Hatta SKT T1’nın en zayıf bölgesi orman olacaktır. Blank’in grup maçlarında sergilediği performans sonrasında SKT T1, RNG maçına Bengi ile çıkma kararı aldı. ancak kaybedilen karşılaşmada kaybolunca SKT T1 tekrar Blank tercihine döndü. RNG serisi kazanıldı kazanılmasına ama bu Blank’in çok iyi oynamasıyla gerçekleşmedi.

Blank’ın yapması gereken Peanut’ın erken aşamada sağladığı avantajı engellemek olacak. Çünkü Peanut o boşluğu yakalar ve serbestçe istediği oyunu oynarsa onu durdurmak çok zor olacaktır.

Faker vs. Kuro: Kuro sezon boyunca çok iyi maçlar çıkarsa da, inanılmaz performanslar ortaya koysa da ROX Tigers’ın SKT T1 ile yaptığı her karşılaşmada Faker’a karşı hiç bir şekilde kazanamıyor. Yani Faker’ı Kuro’nun kriptoniti diyebiliriz. Faker karşısında o eski halinden eser bırakmayan Kuro, Faker’ın karşısında dizlerinin bağı çözülüyor.

Sanırım bu biraz psikolojik baskıdan. Faker’ın dünyanın en iyi orta koridor oyuncusu olması ve iki kez şampiyonluk yaşaması tabi ki karşısında oynayan her oyuncuya aynı baskıyı verecektir. Ancak Kuro’nun da artık kendi potansiyelinin farkına varması gerekiyor.

Kuro’nun EDG maçında olduğu gibi SKT maçında da Faker’ın rotasyon sağlamasına izin vermesi ROX’un seriyi kaybetmesine neden olabilir. Kuro’nun Faker’ın rotasyonuna cevap vermesi gerekiyor. Yoksa Faker’ın farklı koridorlarda yapacağı işler ROX’un işini çok bozacaktır.

Bang/Wolf vs. Pray/Gorilla: Dünyanın en iyi alt koridor ikilileri olarak göze çarpan bu isimler arasında mücadele gerçekten izlenmeye değer olacaktır. SKT T1’nın Faker ile birlikte en çok güvendiği isimlerden biri de Bang. Ki bana soracak olursanız da turnuvanın en iyi nişancısı diyebilirim. Bu da ROX’un bu eşleşmede zorlanacağı görüşünde olduğum anlamına geliyor.

Bang’in RNG serisinde Uzi’yi oyun dışı bırakması ve patlayıcı gücü ile seriye taşıması gerçekten muazzam bir performanstı. ROX’un nişancısı Pray’in oyun tarzı Deft ile hemen hemen benzerlik taşıyor. Yani Bang agresif bir tarza sahipken, Pray, daha çok koridoru tutmaya yönelik bir oyun sergiliyor.

Destekleri incelersek iki isim de oldukça birbirine benzer özelliklere sahip. İki oyuncu da taşıyıcı destek rollerini iyi oynayabilen isimler. Zaten Çeyrek Finaller serisi boyunca Karma ve Zyra seçimleri geldi. Ancak burada da Wolf’un bir tık üstün olduğunu söyleyebilirim. Çünkü Wolf’un takımının kazandığı bir çok maçta ve Çeyrek Final serisinde sağladığı pozisyonlar gerçekten mükemmeldi.

ROX Tigers

ROX Tigers

SKT T1 vs ROX Tigers: Bireysel karşılaşmadan takım oyunu anlayışına geçecek olursak, kesinlikle savaşlara aç, durdurulamayan güç ROX ile objektiflerin korkulu rüyası SKT T1 arasında geçecek bir maç olacağını söyleyebiliriz.

ROX Tigers’ın, kesinlikle maçın başlamasıyla birlikte erken aşamada agresif oynayıp biran önce altın avantajı yakalamaya çalışacağını söyleyebiliriz. Blank’in ne yazık ki Peanut’u bu konuda pek engelleyebileceğini düşünmüyorum.

SKT T1 ekibi bu durumda oyunun orta aşamaya geçmesini bekleyecektir. Bu oyun anlayışında en iyi takım olan SKT T1, olası savaşlardan uzak duracak, oyunu soğutacak ve objektifleri almaya oynayarak ROX’ı uyutmaya çalışacaktır. Böylece ROX ekibi aceleci davranacak, üstün olduğu durumu kullanmak isteyecek böylece oyundan biraz pervasız davranarak hatalar yapacaktır. SKT T1’da zaten bu hataları beklemekte olduğu için rakibini rahatlıkla avlayacaktır. Bu da SKT’nin geri dönmesine hatta oyunu eline almasına neden olacaktır.

Çünkü ROX Tiger’ın bu zamana kadar karşılaştığı rakip takımlar gibi SKT T1 yarı yarıya Baron şansı gibi durumlara girmeyecek ve aptalca hatalar yapmayacaktır. Bu da ROX Tigers’ın eğer ki geriye düşerse hiç bir şekilde geri dönüş yapamayacak olması anlamına geliyor.

Evet SKT T1 çok iyi performans ortaya koymasa da en önemli özellikleri, basit hataları hiç bir şekilde yapmayan bir takım. Bu da onları gafil avlamaya çalışırken aslında sizin av olacağınız anlamına geliyor.

Yani tüm bu çıkarımlardan anlayacağınız üzere oyunun erken aşaması ROX’un altın avantaını eline geçirmesi üzerine. Eğer ROX bu avantajı sağlayamayaz ve istediği farkı koyamazsa, oldukça kötü bir son ile karşılaşacaklardır.

Birbirine oldukça yakın seviyede olan ve hem Kore’de hem de dünyada en iyi takımlar olarak gösterilen bu eşleşmeden sizce hangi takım zaferle ayrılır? Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.