E3 Expo’nun sahibi ve işletmecisi Eğlence Yazılımları Birliği (The Entertainment Software Association – ESA), Ouya’nın alan dışındaki standına müdahale etmesi talebiyle Los Angeles Polis Departmanına başvurdu.

Ouya konsolun kurucusu Julie Uhrman IGN’e verdiği mülakatta, polisin standlarını ziyaret etmesini, ESA ile süregelen anlaşmazlıklarının bir başka sonucu olarak değerlendirdi. Ouya, konsollarını, E3’e ev sahipliği eden Los Angeles Kongre Merkezinin bulunduğu caddenin diğer tarafına kurduğu bir alanda teşhir ediyordu. 11 Haziran sabahı saat 09:00’da ESA, Ouya standının önünü kapayacak şekilde, fuar merkezinin dış alanlarını kiraladı ve bu alana kamyonetler park ettirildi. Uhrman, bu durumu, insanların Ouya’nın varlığını fark etmesini engelleme girişimi olarak düşündüğü ifade etti.

Ouya ekibi bu girişime karşılık olarak, ESA’ya ait kamyonetlerin önündeki noktaları kiraladı ve bu alanları Ouya’nın afişleriyle donattı. Uhrman’nın iddiasına göre ESA, polisi bu hareketin ardından olaya dahil etti. Kısa sürede Ouya’nın standına gelen Polis memurları, firmanın izin belgelerini görmek istedi.  Tüm evrakların usulüne uygun olduğunu belirleyen polis, herhangi bir işleme gerek görmeden Ouya standından ayrıldı.

Uhrman, ESA’yı pas geçerek E3’e kendi koşullarıyla katılma kararlarının haksız yere hedef alındığını düşündüğünü ifade etti. Uhrman ve Ouya ekibi, E3 2013’ün ikinci gününden itibaren saha ekibini daha aktif hale getirerek mücadele etme niyetini ortaya koymuş. Uhrman, diğer yandan ESA’ya aralarındaki husumeti dindirmek adına bir girişimde bulunmuş ama henüz herhangi bir geri dönüş olmamış. ESA’nın baskısına devam etmesi durumunda ne gibi bir karşılık vereceği sorulduğunda Uhrman, “on kamyonet daha getirirlerse, ben de farklı bir fikirle karşılarına çıkarım, cebimde sakladığım birkaç numaram daha var,” diye yanıt verdi.

IGN, ESA’ya konuyla ilgili bilgi almak adına bir başvuruda bulunmuş ama henüz bir cevap alamamış.

ouya