World of Warcraft, aylık ücreti olan bir oyun olarak sahip olduğu oyuncu sayısından ötürü etkileyici bir başarıya sahip, ancak bu durum bazen oyuncular tarafından yanlış biçimde “En çok oyuncuya sahip” oyun olduğu algısını yaratabiliyor. Oysa ki World of Warcraft’tan daha fazla oynanan pek çok oyun var ve bu oyunların arasına yeni bir oyun daha eklendi: Dota 2.

DotA 2Steam üzerinden oynanabilen ve istatistiklerine de ulaşabildiğimiz Dota 2, nisan ayı içerisinde 7.854.998 tekil kullanıcı tarafından oynandı ve oyuncu sayısı olarak World of Warcraft’ı geride bıraktı.

Tabi bu durum, World of Warcraft açısından negatif bir durum değil, zira her ne kadar bu karşılaştırmayı yapıyor olsak da WoW ile Dota rakip oyunlar değil. Dota hem bir MOBA hem de free to play bir oyun olduğundan ötürü bu gibi yüksek sayıda kullanıcıya ulaşabilmesi gayet mümkün bir durum.

Valve’ın Dota 2’nin bu başarısından ötürü keyfinin yerinde olduğunu tahmin etmek zor değil. Bu arada Dota 2’nin en büyük rakibi League of Legends’ın aylık oyuncu sayısının 67 milyon olduğunu da söylemeden geçmeyelim.