call of duty advanced warfareCall of Duty: Advanced Warfare’ın yayınlanan videosu ardından yıllara (ve özellikle Ghosts’tan sonra hayal kırıklıklarına) meydan okuyan aksiyon FPS oyun serisi, oyuncular arasında heyecanla beklenmeye başladı bile.

Advanced Warfare’ın isim olarak doğrudan doğruya Modern Warfare’ı anımsattığının hepimiz farkındayız. Ancak oyunun Modern Warfare serisinin yakaladığı başarıyı yakalayıp yakalayamayacağını söylemek henüz mümkün değil.

Biz de bu yüzden, kehanetlerde bulunmak yerine, yayınlanan trailer’da gördüklerimizden hareketle Advanced Warfare’ın oyunculara neler sunabileceğine dair fikir yürütmeye çalıştık.

Aşağıda okuyacağınız listeyi, Advanced Warfare’ın merakla beklediğimiz özelliklerini derleyerek oluşturduk.

1. Kevin Spacey

kevin spacey call of duty advanced warfareBugünlerde Call of Duty oyuncularının çok büyük bir kısmı multiplayer moduna odaklanıyor olabilir. Kevin Spacey’nin multiplayer modunda bir numarasını göreceğimizi de sanmıyoruz. Ancak iş single player’a ve oyunun hikayesine geldiği zaman, Kevin Spacey’nin fark yaratacağından eminiz.

House of Cards’taki yozlaşmış karizmatik politikacı rolüyle gönüllerimizi fetheden Kevin Spacey (Nam-ı diğer Frank Underwood) filmografisiyle yaşayan en iyi aktörler arasında sayılıyor.

Advanced Warfare’da Jonathan Irons rolünü üstlenen aktör, oyunun antagonisti (baş kötüsü) olarak karşımıza çıkıyor. Bakalım Modern Warfare’ın antagonisti Makarov’un zihinlerimizde bıraktığı etkiyi bırakabilecek mi?

2. Exo Suit

Call of Duty Advanced Warfare Exo SuitOyunun yakın gelecekte geçtiğini ve özellikle askeri teknolojinin alıp yürüdüğünü belirtelim öncelikle. Exo Suit’ler ise trailer’da gördüğümüz paralı askerlerin üzerine giydikleri ve giyenlere insanüstü güç kazandırdığı zırhlar. Bu zırhlar oyunculara fazladan güç ve daha yükseğe/ileriye zıplama yetisi tanıyor.

Multiplayer tecrübesini Quake gibi eski zamanlara ait arena shooter’lara yaklaştırabilecek olması sebebiyle bu eklentiler oyuna yeni bir soluk kazandırabilir.

3. Duvara Tırmanabilme

Call of Duty Advanced Warfare Wall ClimbingTitanfall, hem oyunculara hem de oyun geliştiricilerine oyun haritalarının yalnızca ene ve boya genişlemediğini aynı zamanda yukarıya doğru da yükselebileceğini gösterdi. Advanced Warfare’da Titanfall’daki gibi rahat ve hızlı bir biçimde damdan dama atlayamayacakmışız gibi gözükse de, Call of Duty serisine haritaların dikey olarak kullanılabilmesinin eklenmesinin zamanı gelmişti de geçiyordu bile.

4. Kurulabilir Siperler

Call of Duty Advanced Warfare Portatif SiperTrailer’da gördüğümüz bir başka ekipman da oyuncuların kurabildikleri portatif siperler. Oyunun single player yanına ne ekleyebileceğine dair fikir yürütmek pek mümkün olmasa da “capture the flag” (Bayrak kapmaca), “search and destroy”  (Bul ve imha et) gibi multiplayer modlarına çok şey katabilmesi muhtemel.

Ayrıca oyunculara haritaların stratejik bölgelerine savunma kurmak adına da yardımcı olacağı aşikar. Ancak Call of Duty’nin oyuncu topluluğu düşünüldüğünde bu ekipmanın sinir bozucu şekillerde kullanılabileceğini görmek de pek zor değil.

5. Yeni Araçlar

Call of Duty Advanced Warfare Tekerleksiz MotorsikletTrailer’da gördüğümüz örümcek tank (Spider tank) ve tekerleksiz motorsiklet (Hoverbike) single player görevlere çeşitlilik katmak üzere eklenmiş gibi gözüküyor.

Ancak her ne kadar yazının başında kehanetlerde bulunmayacağız desek de her oyuncu gibi bu araçları multiplayer modunda görebileceğimiz de aklımızdan geçmiyor değil. Sonuç itibariyle oyun Titanfall’dan bir takım çıkarımlar yapmışa benziyor. Aynı şekilde bir diğer rakibi Battlefield’tan da feyzalıp daha geniş oyun haritaları ve araçların oyuna entegresini uygulamayı istemiş olabilirler. Tabi bu sadece bir spekülasyondan ibaret.

Listeyi burada sonlandırıyor ve bu özelliklerin oyuncuların beklentisini karşılayıp karşılayamayacağını görmek üzere oyunun çıkmasını beklemeye koyuluyoruz.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle,

Esen Kalınız.