Yeni film, Frank Miller’ın çizgi romanı “Xerxes”ten uyarlanan ve tüm Yunan şehir devletlerini bir araya getirmeye baş koyarak Perslere karşı savaş açan Yunanlı General Themistokles’in hikâyesini temel alıyor.

İlk filmdeki olayları takiben ikinci filmde Tanrı-kral Xerxes (Rodrigo Santoro) ve donanma komutanı Artemesia ki bu rolü Eva Green oynuyor, bir kez daha kudurmuş bir şekilde sağa sola saldırmaktadır.

Yeni görüntüleri incelediğimizde, aynen ilk filmde yönetmen Zack Snyder’ın kullandığı savaşçıların jilet keskinliğindeki karın kaslarını (six-packs) bu filmde de bolca göreceğimiz ortaya çıkıyor.

İlk filmdeki görüntü yönetmeni Larry Fong’un yerini bu filmde Yeni Zelandalı sinematograf Simon Duggan almış. Sinemaseverler Duggan’ı “I-Robot”, “Knowing” ve “Live Free or Die Hard” gibi iddialı yapımlardan hatırlayacaktır. Bakalım, ilkindeki “maskülen” yapı bu filmde devam edecek mi diye merak etmeden duramıyorum.

Senaryosu Snyder ve Kurt Johnstad tarafından yazılan ve yardımcı rollerde Lena Heady, David Venham ve Jack O’Connell’ın bulunduğu “300: Rise of An Empire” ABD ve İngiltere’deki ilk gösterimleri 2 Ağustos 2013.