dayz1DayZ’nin yaratıcısı Dean Hall, Reddit’te yaptığı “Bana her şeyi sorun” etkinliğinde DayZ’nin geleceğine dair pek çok bilgi paylaştı.

Birazdan bu bilgileri özet halinde listeleyeceğiz; ancak bundan önce DayZ’nin nasıl günden güne bir oyundan daha fazlası haline geldiğine dikkat çekmek istiyorum. Beceriksizliğimden ötürü, DayZ’de pek başarılı bir oyuncu olamadım; ancak bir Walking Dead dizisi fanı olarak DayZ’nin yaşattığı tecrübeyi oldukça başarılı buluyorum. Birazdan paylaşacağımız bilgiler, benim gibi hisseden ya da hakiki bir hayatta kalma tecrübesini (sıcak ve huzurlu evlerinde) yaşamak isteyenler için oldukça umut verici.

Açığa çıkan bilgiler kısaca şöyle:

  • – Oyunun fizik sistemleri elden geçiriliyor. Bu elden geçirme silahları ve fırlatma gibi eylemleri etkilediği gibi araçları da etkileyecek ve evet araçlar da oyuna eklenmek üzere geliştirme aşamasında.
  • – Eklenecek araçlar arasında küçük uçaklar ve helikopterler de bulunuyor. Ancak bu araçların bakımının yapılması gerekecek ve bu da öyle basit bir iş olmayacak.
  • Avcılık ve kamp kurma gibi sistemler eklenecek.
  • Ok, yay ve fırlatma silahları gibi silahlar eklendiğinde askeri silahlar çok çok çok daha nadir bulunabiliyor olacak.
  • Yeraltı üslerini de oyunda göreceğiz.
  • – Bu değişikliklerin çoğu önümüzdeki altı ay içerisinde gerçekleşecek. Ancak bunlardan daha uzun süreli olarak planlanan bir sistem de “end game” olarak tasarlanan co-op görevler olacak. Hall’a göre yer altı üsleri ve gelişmiş araçlar bu görevler için temel oluşturacak değişiklikler.

Bu gibi konuların yanı sıra Hall bir de anekdotu oyuncularla paylaştı. Meğer ünlü Hip Hop şarkıcısı Jay-Z’nin avukatları DayZ’nin ismini ZDay olarak değiştirmeleri için kendileriyle iletişime geçmiş. Tabi doğal olarak da reddedilmişler. Şahsen “Lindsay Lohan” akımı olarak adlandırdığım bu akımda oyun sektörünün ünlülere her fırsatta tokadı yapıştırmasına içten içe seviniyorum. Hatırlamayanlar için, Lindsay Lohan’ın GTA V’i “Kapaktaki çizim benden esinlenerek yapılmış” diye dava etmeye kalkmıştı.

One Comment

  • Erhan Crawford dedi ki:

    Güzell.Paralarımızı biriktirmeye başlayalım o zaman 🙂