Steam, büyümeye devam ediyor… Steam’de 2014’ün ilk 5 ayında yerini alan yeni oyun sayısı, 2013’ün tamamında gelen yeni oyun sayısını geride bıraktı. Gamasutra’nın Steam verilerinden çıkardığı sonuca göre şimdiki durum bu.

Steam’in bu gelişmesinde Steam Yeşil Işık (Greenlight) ve Erken Erişim (Early Access) programlarının etkisi olduğu aşikar. Yeşil ışık programıyla her ay Steam’e eklenen oyun sayısı 100 civarlarında dolaşıyor.

Bu durumun tabi bir de kötü yanı var. Bu kadar çok oyunun bu kadar kısa sürede, Steam’in arayüzünde ciddi bir kalabalık yaratıyor ve çoğu zaman aradığımızı bulamadığımız gibi başarılı yeni oyunları keşfetmek de zorlaşıyor. Bu da demek oluyor ki gerçekten ilgilenebileceğimiz başarılı bağımsız oyunlar, fark edilebilmek için daha çok çaba harcamak zorunda.

Özellikle bağımsız yapımcılar için bulunmaz nimet olan Steam’in bu durumu, bağımsız oyunları daha çok reklam yatırımına zorluyor ki zaten bağımsız yapımcıların böyle bir imkanı olmadığı için Steam’e girebilmek büyük anlam ifade ediyordu…

Kullanıcı incelemeleri, etiketler ve tavsiyeler gibi araçlarla Valve bu durumun önüne geçmeye çalışsa da ne kadar başarılı olduğunu söyleyebilmek için erken gibi.

steam oyun sayısı grafiksteam oyun sayısı grafik 2