Microsoft yeni konsolunu 2020’de tanıtacağını söylese de, The Game Awards 2019‘da bir sürpriz yapıp, konsolunu gün yüzüne çıkarmıştı. Dikdörtgen şeklinde olan yeni Xbox Series X, oldukça güzel özelliklerle geliyor. Güçlerine güç katan konsollar, yılın son çeyreğinde piyasayı oldukça karıştıracak.

Konsolumuz kendi AMD işlemcisi ve  12 teraflop grafik işlem birimiyle geleceği açıklandı. Konsol 120 FPS destekleyecek, böylelikle oldukça akıcı bir oyun deneyimi yaşayabileceğiz. Grafikler ve FPS’in bu denli yüksek olması oyuncuları epey tatmin edecektir. Aynı zamanda konsolumuzda SSD bulunacak. Uzun süreli bekleme ekranlarından oldukça sıkılmıştık. SSD ile birlikte bu durumda ortadan kalkmış olacak.

Sırada geldik benim açımdan en güzel özelliği olan kısma; konsol geriye dönük olarak uyumlu olacağından bahsedildi. Yani daha önceki sürüme ait olan oyunları bu konsolda da oynayabileceğiz. Xbox Series X, ilk çıktığında eski oyunları da destekleyecek ve daha önceki versiyonlara ait oyunları gelişmiş grafiklerle oynatacak. Aktif olan Xbox Game Pass sistemi ile bunu sağlayacaklarını düşünüyoruz.

Xbox Series X, kendi cephesinde oldukça güçlü özellikler barındırıyor. Playstation tarafıyla gireceği rekabete oldukça iyi hazırlanmış diyebiliriz. Artık 30 FPS ve bekleme sürelerinin çilelerine son diyebiliriz.