Günümüzde artık insanlar oyun oynayarak para kazanılabiliyor. Bunun en bilinen yolu ise yayın yapmak. Oyuncu oynadığı oyunun görüntüsünü insanlara paylaşıp hem bilgilendirici hem de eğlendirici bir şekilde yayın yaparak izleyici sayısını arttırıyor. Böylece daha fazla kişi tarafından izlenmeye başlandıkça yayın yapığı platformdan partnerlik anlaşmaları yapabiliyor. Paralı üyelik alan hayranları sayesinde daha fazla kazanabiliyor.

TwitchTV

Bunun için en büyük örnek Twitch yayınları. Ülkemizde de aktif olarak kullanılan Twitch platformu önceden sadece bilgisayar üzerinden yapılan yayınları izleyicilerle buluşturuluyordu. Ama yenilenen ve gelişen teknoloji ile artık PS4 ve Xbox One konsollarıyla da Twitch üzerinden yayın yapmak mümkün. Playstation 4 yayınları çoktan başlayıp izleyiciler ile buluştu bile. 11 mart 2014 tarihinde ise Xbox One’nın da bu uygulaması start alacak.

xbox_one_header

Xbox One’a sahip kullanıcılar İnternet desteği ile birlikte oyunlarını yayınlayabilecekler. Böylece kendi hayran kitlelerine sahip olabilecekler. Bu bilgi Twitch CEO’su Emmett Shear tarafından doğrulandı. Titanfall’ın da aynı gün piyasaya girecek olmasını da düşünecek olursak önümüzdeki 1-2 hafta boyunca Xbox One üzerinden Titanfall yayınları yoğunluğu görülebilir.