Yeni nesil konsollar hakkında pek çok şey biliyoruz, nasıl bir donanıma sahip olacaklar, hangi servisleri verecekler, çıkış oyunları ne olacak? Bunların hepsi hemen hemen tamam ama hala önümüzdeki 6-7 seneyi birlikte geçireceğimiz konsolların dashboard’ları hakkında çok fazla bir bilgiye sahip değiliz. Ya da bu videodan sonra artık “değildik” dememiz lazım. En azından Xbox One için. Çünkü Microsoft’tan iki önemli isim; March Whitten ve Yusuf Mehdi Xbox One’ın arayüzünün nasıl olacağını gösteren bir video hazırlamışlar.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, Xbox One’ın dashboard arayüzü oldukça sade, fakat bir o kadar da fonksiyonel duruyor. Genel konsept olarak şu anda kullandığımızdan çok farklı olmasa da, kullanılabilirlik açısından bir ilerleme kaydedilmiş. Microsoft’un Xbox One’ın dashboard’ını tasarlarken, “multitasking” olayını sistemin tam kalbine yerleştirdiğini biliyorduk. Bu videoda da bunun ne derece iyi başarılmış olduğunu görüyoruz. Şu anda kullanılmakta olan dashboard’da uygulamalar arasında geçiş mümkün değil biliyorsunuz, örneğin oyun oynarken oyununuzu durdurup Facebook uygulamasını açamazsınız. Xbox One’nın yeni tasarımında multitasking sayesinde oyundan, web tarayıcısına, oradan dashboard’a geçiş sadece bir tuş veya Kinect sayesinde sesli bir komut ile sağlanabiliyor. Hatta eğer odada birden fazla Kinect tarafından tanınan kullanıcı varsa, bir ses komutu ile istenilen farklı hesaba geçilebiliyor.

Çağımız paylaşım çağı biliyorsunuz. Düşündüklerimizi, yediklerimizi, gittiğimiz yerleri, fotoğraflarımızı her şeyimizi paylaşıyoruz. Oynadığımız oyunları neden paylaşmayalım? Videoda bu işin de ne kadar kolaylıkla yapıldığını görüyoruz. Özellikle çekilen klibin bu kadar kolay bir şekilde düzenlenmesinden oldukça etkilendiğimi söylemeliyim.

İşte o video

One Comment

  • KARANLIK LORD dedi ki:

    Doğrusunu söylemem gerekirse bir hardcore oyuncu olarak hiçbir zaman kinect olayına ısınamadım kinect denince aklıma hep çocuksu şeyler geliyor ( oyun anlamında ) ha bu videoda sadece sesli komut ile oyun videosu çekebilmek hoşuma gitmedi değil ama yine gördüğüm kadarıyla ” bu bir oyun cihazıdır arkadaş ” dedirtecek birşey malesef yok ortada. Umarım yakın zamanda Sony den de PS4 kullanıcı arayüzü ile ilgili buna benzer bir video yayınlarlar.

    Son olarak tabiki de yeni nesil cihazların incelemelerini sizden bekliyorum bilesiniz 🙂