Geçtiğimiz hafta çıkışını yapan Wolfenstein: The New Order, İngiltere’de satış listelerinin tepesine oturdu. TorrentFreak sitesinin açıkladığına göre, satışlarının dışında şimdiye dek toplamda 100.000 defa korsan olarak da indirildi.

wolfnewTorrentFreak’in açıkladığı bu rakam, oyunun 43.65 gb’lık boyutu düşünüldüğünde çok ciddi bir internet trafiği yaratıyor.

Oyunun bu derece büyük olmasının sebebinin çoğunlukla texture dosyalarının kompres edilmemesinden kaynaklı olduğu söyleniyor ve TorrentFreak, oyuncular arasında oyunun dosyalarında sırf korsanı engellemek amacıyla bir takım çöp dosyaların eklendiği dedikodularının dolandığını da belirtiyor.

Korsanı engellemek için -düşününce mantıklı da gelse- hakikaten böyle bir şey yapılmış mıdır bilemiyoruz. Ancak TorrentFreaks’in paylaştığı korsan yorumlarına göre oldukça başarılı bir korsanla savaş yöntemi olabilir büyük boyutlu dosyalar…

Torrent Freak’in paylaştığı bazı yorumlar şöyle: “43 GB mı? Sağol kalsın… Oyun 30 dolara düştüğü zaman satın alırım artık…”, “Bu torrenti indirecektim ancak boyutunu ve ne kadar süreceğini görünce vazgeçtim. Steam üzerinden aldım ilk gün güncellemesiyle beraber indirmem iki saatimi aldı…”

Bu yorumlardan ötürü “Steam’de daha mı küçük dosya?” diye düşünebilirsiniz.  Böyle bir şey yok, ancak Steam’den indirmek yurtdışında insanlar bizim gibi sefil internet hızları kullanmadıklarından, torrentten indirmekten daha hızlı oluyor…