Steam Controller, değişik tasarımı ve özellikleriyle dikkat çekiyor; “Dual Trackpad” ile oyunculara yepyeni bir deneyim sunuyor. Trackpadler yüksek çözünürlüğe ve net pozisyon kontrolüne sahip. Tıklanabilir özelliğini de düşünürsek Valve, yeni kumandanın “mouse” işlevi görmesini hedefliyor. Portal 2ye uyarlanmış tuşları resimde görebilirsiniz.

controller_bindings

16 adet tuşa sahip olan kumanda, PC ile uyumlu olmasıyla dikkat çekiyor. Yani Steam Controller kullanmak için illa Steam Machines’ten birisine sahip olmanıza gerek yok. Steam’ın olduğu bütün platformlarda çalışmak üzere tasarlandı. Bu nedenle günümüzdeki kumandalarla yarışmak yerine daha çok PC oyuncularına “controller” deneyimi sunmayı hedefliyor, diyebiliriz. Kumanda, Steam kütüphanesinde bulunan ve gelecek olan bütün oyunlarla uyumlu olacak. Orta kısımdaki dokunmaktik ekran ise oyuna göre değişiklik gösterip, ekstra tuş işlevi görecek.

prototypes

Valve oyuncuları controller ayarlarını değiştirmekte de özgür bırakıyor. Ücretsiz olarak yayınlanacak uygulama sayesinde kumandayı istediğimiz gibi özelleştirebileceğiz. Valve’a, bu hafta duyurduğu bütün sistemlerde oyunculara özgürlük tanımasından dolayı teşekkür ediyoruz!

Steam Machines betasına katılmaya hak kazananlar Steam Controller’ı da deneme fırsatına sahip olacak! Kayıt işlemleri için önceki Steam haberimize göz atmakta fayda var.

 

Not: Bu haber, sevgili Fatih Koç’un katkılarıyla hazırlanmıştır.