Valve, HLTV.org‘un yayınladığı habere göre Major turnuva davetiyelerinde köklü bir değişikliğe gitmeyi düşünüyor. Artık takım için davetiyeler, takım sıralamalarına göre belirlenecek.

Şuan ki sisteme göre davetiyeler, Major turnuvalarda playoff ya da grup aşamalarında turnuvadan elenen takımlar, bir sonraki Major turnuva da bulunma hakkına sahip oluyordu. Valve, bu sisteme farklı bir bakış açısı getirmek istiyor. Turnuva organizatörlerine gönderdiği mail ile ESL Rio Major turnuvasından sonra belirlediği yeni sistem devreye girecek.

Valve‘ın planladığı sisteme göre yeni davetiyeler, ESL Rio Major turnuvasından sonra düzenlenen 2 turnuva ile birlikte toplam 3 turnuvanın sonunda elde ettiği başarıya göre bir sıralamaya girecek. Bu sıralama ile birlikte bir sonraki turnuvaya gelecek olan 16 takım davetiyesi belirlenecek. Geri kalan takımlar ise şuan işleyen sistem ile Minor elemeleri geçerek turnuvaya katılmaya hak kazanacak.   Temmuz ve Eylül aylarında yapılaması düşünülen diğer iki turnuva, 250.000 dolarlık ödül havuzuna sahip olacağı söyleniyor.

Yeni sistem ile birlikte Valve, turnuvalardaki rekabeti ve heyecanı bir üst düzeye çıkarmaya çalışıyor. Henüz sistemin nasıl sonuçlar getireceğini bilmesek de, teori de güzel bir fikre benziyor.