Microsoft Türkiye, Türkiye’de dijital oyunlar ve animasyon sektörü konusuna odaklanan olan ilk ve tek ön kuluçka merkezi olan ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezinin (ATOM) 5. kuruluş yıldönümünde Dev2Win adlı özel bir etkinliğe imza atıyor.

Etkinliğin finalinde ATOM’un becerikli oyun ekipleri tarafından Windows 8 platformu için özel olarak geliştirilen oyunlar büyük ödüle sahip olmak için yarışacak. Yarışmanın finali 28 Mayıs 2013 Çarşamba günü Ankara ATOM fuaye alanında gerçekleştirilecek.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç, Dev2Win ATOM Windows 8 Oyun Geliştirme Yarışması süreciyle ilgili olarak şunları söyledi:

“14-15 Mart tarihleri arasında Microsoft Türkiye Ankara ofisinde başlayan Dev2Win yarışmasına 7 ekip katıldı. Microsoft Türkiye olarak BizSpark Network İş Ortağı olan ATOM’un düzenlediği yarışmada katılan ekiplere teknik destek, danışmanlık ve eğitim desteği verdik. Katılımcılara verilen eğitimler arasında Windows 8 Uygulama Geliştirmeye Giriş, Windows 8 Deneyimi, Windows 8 Uygulama Geliştirme Ortamı, Windows 8 Uygulamalarının Anatomisi, Social Game Workshop gibi konular yer aldı. Katılımcıları ayrıca İstanbul’da düzenlenen Design Camp etkinliğinde konuk ettik ve haftalık değerlendirmelerle gelişimlerine destek olduk. Bu önemli etkinliğin bir parçası olmaktan dolayı mutluyuz.”

Ekipler büyük ödül için yarışacak

Yarışma kapsamında geliştirilen oyunlara ATOM tarafından Windows 8 için Unity Pro lisansı ve jürinin seçeceği ilk 3 oyuna sırasıyla 3.000, 2.000 ve 1.000 Türk Lirası nakit para ödülü verilecek. ATOM’un 5. yaşının da kutlanacağı etkinlikte ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş, Türk Ekonomi Bankası Direktörü Devrim Ziya Tavil ve Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç konuşmacı olarak yer alacak.

Yarışmada Basket World (UDO Games), Milyoner Bilgi Yarışı (Cetciz), Robonomy (Shooting Star), Water My Flower (YNG GameBrain), Le Thief (Alictus), Kemir-Gen (Azman Games) ve Escape from the Cursed City (Ada Games) adlı oyunlar ödül için yarışacak.

Yarışma jürisinde Microsoft Türkiye’den Mustafa Kasap, Türk Ekonomi Bankası’ndan İbrahim Coşkuner, Zibumi’den Elif Buğdaycıoğlu, Pixofun’dan Ergun Güvenç, Taleworlds’ten Ali Erkin ve ODTÜ Modsimmer’den Veysi İşler yer alıyor.