Dünyanın ilk dijital oyun federasyonlarından TÜDOF’un Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından kapatıldığı haberi ortaya çıkmıştı. Öte yandan, federasyonun kaderi tam olarak belli değildi. Mevlüt Dinç ve Baris Özistek’in imzalarını taşıyan basın bildirisiyle TÜDOF’un görevine devam edeceği açıklandı. Basın bildirisini üzerinde değişiklik yapmadan paylaşıyoruz.

“Değerli basın mensubu,

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonunun, Türkiye Gelişmekte olan Spor Branşları Federasyonu bünyesine spor dalı olarak bağlanmasına dair 26/9/2013 tarihli ve 20262901-000-16229 sayılı Bakanlar Olurları kararı ile ilgili olarak TÜDOF yönetim kurulu üyelerinin açıklaması aşağıdaki gibidir.

Dünyada benzeri olmayan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TÜDOF) 13.06.2011 tarihinde Türkiye’de Spor Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur. Benzersiz bir yapıya sahip olmasının nedeni; oyunların derecelendirilmesi, aile ve gençlerimizin bilinçlendirilmesi, internet cafelere spor kulübü kimliğinin kazandırılması ve ortamlarının iyileştirilmesi, Türkiye’de oyun geliştiriciliğinin desteklenmesi, geliştirilmesi ve döviz kazandırıcı bir sektör haline getirilmesi, Türk kültür ve değerlerini temel alan dijital oyunlar ile ülkemizin ve kültürümüzün dünyaya tanıtılması ve elektronik sporun Türkiye’de geliştirilerek milli takımlar oluşturulması gibi birçok hedefi bünyesinde toplamış olmasıdır.

Kurulduğu günden bugüne kadar geçen kısa süre içerisinde federasyonun tüm yasal altyapısı oluşturulmuş, Türkiye şartlarına uygun olarak derecelendirme ve elektronik sporlar ile ilgili yönetmelikler hazırlanmıştır. Yine bu süre içerisinde kamu kurum ve kuruluşları ile yakın işbirlikleri kurulmuş ve oyun sektörünün hem faaliyet gösteren firmalar ve hem de çok değerli oyuncular için gelişmesi yönünde üst düzeyde çaba sarf edilmiştir. Geldiğimiz noktada birçok açıdan başarılı olduğumuzu ve kısa sürede uzun bir yol aldığımızı görmekteyiz.

25 milyon oyuncu, 26 binin üzerinde internet kafe ve her gün gerçekleşen yüzlerce turnuva ile dijital oyunlar ve elektronik spor Türkiye’nin hızla gelişmekte olan alanlarından biridir. Oyuncularımız, becerileri ve oyunlara olan tutkuları ile tüm Dünya tarafından tanınmaktadırlar. Dolayısıyla dijital oyunların daha da geliştirilmesi yönünde desteklenmesine her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç vardır. Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarına bu yönde büyük sorumluluk düşmektedir.

Gençlik ve Spor Bakanlığımız 25.09.2013 tarihinde almış olduğu kararla birlikte TÜDOF’un ‘Gelişmekte Olan Sporlar Federasyonu’ bünyesinde devam etmesine karar vermiştir. Geçmiş dönem TÜDOF yönetim kurulu üyeleri olarak, dijital oyunların gelişmesi için her konuda destek vermeye ve gönüllü olarak çalışmaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.

Saygılarımızla,

Mevlüt Dinç

Baris Özistek

Füsun Sarp Nebil

Hasan Çolakoglu

Haluk İskender

Ergun Saygılı

İsmet Göksel

Gökhan Ahi”