Başrollerini Johnny Depp, Da Vinci Şifresi ve Priest filmlerinden tanıdığımız Paul Bethany ve usta aktör Morgan Freeman’ın oynadığı Transcendence filminin ilk fragmanı yayınlandı.

Filmin konusunu kısaca özetlemek gerekirse: Will ismindeki bilim adamımız Rift isimli yapay zeka karşıtı bir terörist grubunun saldırısına uğrar. Bu saldırı sırasında vurulduğu kurşunun içerdiği zehirden dolayı iyileşmesinin imkansız olacağı ortaya çıkar. Aynı zamanda iş arkadaşı da olan karısı Evelyn Will’i kurtarmak için onun beynini bir makinaya aktarmaya karar verir. Ancak olayların akışı, bunun o kadar da iyi bir fikir olmadığını kanıtlayacak ve bu hatanın bedelini tüm insanlık ödeyecek gibi duruyor.

Filmin fragmanının açılış sahnesinde Will’in bakış açısının ne kadar tehlikeli olduğunu zaten anlayabiliyoruz. Teknolojilerin kendi kendilerini devam ettirebilecekleri bir düzeye gelip, insan ırkına ihtiyaç duymayacakları bir döngüye girmelerini ifade eden “Singularity” kavramını “Üstünlük” olarak yorumlayan Will, teknolojiyi insanlardan daha üstte tuttuğunu daha başta ifade ediyor. Böyle bir insanın ise teknoloji ve yapay zeka karşıtları tarafından saldırıya uğradıktan sonra bir bilgisayara aktarılarak yapay zekaya dönüştürülmesi elbette kızgın ve tehlikeli bir yapay zekanın ortaya çıkmasına yetecek kadar sebep oluşturuyor.

İnsan ırkına karşı gelen bu yapay zeka ile Will bizi biraz Terminatör’e yönlendirirken daha çok Bahçıvan filmine atıfta bulunuyor diyebiliriz. Terminatör’de insanları tehdit olarak gören Skynet isimli yapay zekayı başrolde izlemiştik. Johhy Depp’te bir nevi Skynet kıvamında olmuş. Ancak normal bir insan zihninin bilgisayara sıkışması olgusu daha çok Bahçıvan filmini hatırlatıyor. Stephen King’in aynı adlı eserinden uyarlanan Bahçıvan sıradan hatta biraz saf bir karakter olan Bahçıvan Jobe’un sanal gerçeklik ile tanıştırılmasından sonra saf halinden kurtularak, kötü bir karaktere doğru yönelmesini konu alıyordu. Hatta Bahçıvan Jobe fiziksel bedeninden kurtulmak isteyip enerji olarak tamamı ile sanal gerçekliğin içerisinde yer almak istiyordu.. Bu türde Eagle Eye, Echelon Conspiracy ve ExistenZ gibi benzer filmleri gösterebiliriz. Kısaca Hollywood’un sevdiği hikayelerden biri tekrar ısıtılarak karşımıza çıkıyor.

Transcendence filmi 18 Nisan’da gösterime girecek. Lone Ranger ve Dark Shadows ile hayal kırıklığı yaşatan Johhny Depp bu filmi ile istediği ivmeyi yakalayabilecek mi hep beraber göreceğiz. Bakalım Transcendence alıştığımız yapay zeka insanlara karşı filmini nasıl bir farkla izleyicilere sunacak.