Ünlü bulut oyun servisi On Live ve Valve işbirliği ile Steam oyunlarınızı sadece bilgisayara bağlı kalmadan oynayabileceksiniz.On live’ın sunduğu Cloudlift isimli servis ile oyunlarınızı bulut sistemi üzerinden herhangi bir indirme olayı olmadan android tablet ve yada düşük konfigrasyonlu bilgisayarlardan oynayabileceksiniz. Ayrıca Mac kullanıcıları da zahmetsizce Windows oyunlarını bu servis üzerinden oynayabilecek.Elbette bu servisin bir de bedeli var. Aylık 15 $ isteyen bu servis oyunu oynadığınızda kayıt dosyalarınızı hem Onlive’da tutacak hem de Steam’e aktaracak.

Servisin açılışı ile birlikte Saint’s Row 4 ve Batman Arkham Origins gibi önemli oyunlarda bu sisteme dahil oldu.Sistemi deneme amacı ile Onlive’dan oyun satın alanlara 7 günlük bedava deneme fırsatı da söz konusu. Henüz betada olan servis tarayıcı bazlı oyunlar hariç tüm oyunları kapsaması bekleniyor.

Onlive’ın bugün duyurduğu tek servis Cloudlift değil. Onlive Go isimli sistem ile bulut üzerinden istediğiniz cihazda MMO oynama imkanınız geliyor. Şu an beta aşamasında olan servis açılışını Second Life ve War Thunder ile yaptı.

Steam Playstation Now’a nazire yaparcasına bulut sistemini bir başka servis üzerinden hiçbir altyapı çalışması yapmadan hali hazırda kullanılan bir servis üzerinden aktif etti. Tabi ileride Steam’in kendi de bu şekilde bir servisi hayata geçirebilir. Ülkemizde zor olsa da iyi bir internet bağlantısı ve düşük bir pc ya da android tableti tv’ye bağlayarak konsol benzeri bir keyif büyük ekranda hayata geçirilebilir.

Steam-machines2[1]

Austin Shock isimli Youtube kullanıcısı servisi deneyerek videoda bizlere anlatmış .

One Comment

  • sinholy dedi ki:

    Türkiye internet alt yapısıyla ne kadar çalışır bilemiyorum.